VIDEO – Libani shpall të mërkurën ditë zie, 27 persona humbën jetën dhe dy mijë të tjerë u lënduan nga eksplozioni

Të paktën 27 njerëz kanë humbur jetën dhe të paktën 2000 persona kanë mbetur të lënduar pas një eksplozioni masiv që tronditi kryeqytetin e Libanit, Bejrut të martën. 500 prej tyre janë të shtruar në spital.


Videot tregojnë një eksplozion të madh të ndjekur nga ulërima dhe tymi i madh që ngrihet mbi qytet.

“Pashë një zjarr dhe re tymi që lëshohen mbi Bejrut,” i tha një dëshmitar Reuters. “Njerëzit po bërtisnin dhe vraponin, po gjákoseshin. Ballkonet u hodhën në erë. Xhamat në ndërtesat e larta u shpartalluan dhe ranë në rrugë. “

Sipas Reuters, të paktën 10 trupa janë dërguar në spitale pas shpërthimit.

Agjensia shtetërore e lajmeve në Liban NNA tha se shpërthimi ndodhi në zonën e portit të Bejrutit, ku ka depo me eksplozivë. Nuk është e qartë menjëherë se çfarë e shkaktoi shpërthimin ose çfarë lloj eksplozivi ndodhej në depo.

Mbështet Shkodraweb Media në misionin e vet! FALEMINDERIT!

Ministri i Shëndetësisë në Liban tha se ka një “numër shumë të lartë” të lëndimeve dhe dëme të mëdha.


REKLAMAT NË KËTË FAQE, JANË I VETMI BURIM PËR TË GARANTUAR PAVARËSINË, PAANËSINË DHE PROFESIONALIZMIN E KËSAJ MEDIA. NËSE KENI MIRËSINË NË KËTO REKLAMA, JU NA JEPNI NJË MBËSHTETJE TË ÇMUAR! FALEMINDERIT!

Fibank Albania