VIDEO/ “Kur bëjmë denoncim e verifikojmë më parë..”, “Babani”, Bardhi nga Shkodra: S’do presim pafundësisht prokurorinë

Sekretari i Përgjithshëm i Partisë Demokratike Gazment Bardhi deklaroi nga Shkodra se para denoncimeve çdo akuzë vërtetohet dhe për të sigurohet i gjithë informacioni. Bardhi, i cili ndodhej në Shkodër në një mbledhje me strukturat vendore të PD-së si i deleguar nga qendra, tha se në betejën për dek.riminalizimin janë larguar deri sot mbi 300 funksionarë publik.


Ai iu përgjigj pyetjes nëse denoncimi për kreun e bashkisë së Vaut të Dejës se ka qenë i dënuar ishte një blof nga ana e PD, pasi Mark Babani ka mohuar akuzat. Bardhi tha se PD po pret që Prokuroria e Përgjithshme të kryejë një proces ligjor por se pritja nuk do të zgjasë pafundësisht.

“Ne nuk e kemi nisur nga Shkodra betejën tonë për largimin e personave me rekorde kr.iminale nga funksionet publike. Është një betejë e gjatë e Partisë Demokratike e kurorëzuar me miratimin, me kërkesën tonë, të ligjit për Dek.riminalizimin në vitin 2015. Janë larguar deri më sot mbi 300 funksionarë publik të emëruar çuditërisht nga një krah, që është qeveria. Shkodra, Vora dhe Vau i Dejës janë vetëm tre rastet e fundit të zbuluara. Më lejoni tu kujtoj që i pyetur po nga ju, nëse unë nuk gaboj, edhe Valdrin Pjetri e mohoi fillimisht dënimin e tij për trafik dr.oge në Itali, por më pas u detyrua ta pranojë. Ajo që unë garantoj opinionin publik është që Partia Demokratike në momentin që bën një denoncim publik ka arritur të verifikojë dhe të sigurojë të gjithë informacionin e nevojshëm që vërteton akuzën apo denoncimin që bën. Sigurisht nuk është detyrë e PD të provojë të kaluarën kr.iminale të funksionarit publik, kjo është detyrë e prokurorisë. Prandaj ne i jemi drejtuar Prokurorisë së Përgjithshme për të kryer një proces ligjor. Ne jemi duke pritur që ata ta bëjnë, por ne nuk do të presim pafundësisht”, deklaroi Bardhi. /Video: Eetimes.al/

Për t’u bërë pjesë e grupit ShkodraWeb Media mjafton të klikoni: Join Group" dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi ShkodraWeb Media ju mirëpret!