NEWS I ShkodraWeb.com

ShkodraWeb Media – E Verteta të bën të lirë!

VIDEO/ Kosova humbet por i shënon tre gola “në shtëpi” Anglisë së Herri Kejn…

Anglia mori një fitore ndaj Kosovës në grupin A për “Euro 2020”, me shifrat 5-3, por ndeshja ishte spektakolare në fushën e Sauthemptonit. Ndeshja nisi që në sekondat e para, me një gabim në mbrojtje të anglezëve, ku Muriqi përfitoi e nxori Valon Berishën vetëm me Pikford, e lojtari i Lacios nuk fali.

Por, ky gol vetëm sa zgjoi vendasit, që në të 8-tën barazuan me Sterling. Herri Kejn shënoi me të majtën golin e përmbysjes në të 19-tën, ndërsa më pas i pafat ishte Vojvoda, ku mbrojtësi çoi topin në portën e tij në minutën 38-të.


Në fundin e pjesës së parë, ishte Xhejdon Sanço, talenti i Dortmundit që shënoi dy herë, duke i çuar në 5-1 shifrat. Edhe pse në një disavantazh të thellë, “dardanët” nuk u dorëzuan. Në minutën e 49-të, Berisha mori sërish një pasim të bukur nga Muriqi, dhe brenda zone shënoi të dytin personal.

Në të 55-tën, ishte radha e Muriqit për të shënuar. Mbrojtësi më i shtrenjtë në botë, Meguajër, i bëri faull brenda zone, dhe nga pika e bardhë nuk gaboi shtatlarti i Fenerbaçes.

Vlerat e tij i tregoi edhe portieri Aro Muriç. Në të 65-tën, Kejn kishte mundësi të shënonte të pestin nga pika e bardhë, por gardiani i Kosovës ia priti mrekullisht. Deri në fund, nuk pati më gola, dhe Anglia fitoi me shifrat 5-3, por përballë një Kosove që ëndërronte deri në momentet e fundit.

Tashmë, grupi kryesohet nga Anglia me 12 pikë, ndjek Republika Çeke me 9 pikë, dhe Kosova me 8 pikë.

Copyright © ShkodraWeb Media ׀׀ Të gjitha materialet tona mund të riprodhohen/rishpërndahen lirisht nga mediat e tjera por duke përmendur burimin se nga është marrë informacioni.
ShkodraWeb Media
ShkodraWeb Media