Video/ “Despacito” po perdoret si mjet propagande nga presidenti…

Këngëtarët e “Despacito-s” janë tërbuar nga lajmi se qeveria venezueliane po e përdor hitin e tyre si mjet propagande. Presidenti Nicolas Maduro prezantoi një version tjetër këngës në spektaklin e tij të përjavshëm televiziv të dielën, ku teksti i këngës ishte modifikuar për të promovuar planet e tij të një asambleje të re qytetare shkruan Nbcnews.
Luis Fonsi dhe Daddy Yankee, dy djemtë nga Portoriko reaguan të zemëruar përmes medias sociale. “Në asnjë moment nuk u pyeta e as kam autorizuar përdorimin apo ndryshimin e tekstit të “Despacito” për qëllime politike, e aq më pak, do ta bëja këtë në mesin e një situate të mjerueshme siç është ajo që po përjeton sot Venezuela, një vend të cilin e dua shumë”, shkruan Fonsi.
“Muzika ime është për të gjithë ata që duan të dëgjojnë e ta shijojnë, e jo të përdoret si propagandë p[politike në përpjekje për të manipuluar vullnetin e një populli që thërret për liri”, vazhdon ai.