Turqia zgjohet nën lëkundjet e termetit të fuqishëm, panik masiv tek qytetarët…

Një tërmet i fortë ka tronditur Turqinë këtë mëngjes. Qendra Evropiane e Tërmeteve raporton se lëkundja ka qenë me magnitudë 5.4 të shkallës Rihter dhe ka shkaktuar panik te qytetarët.


Tërmeti ka qenë me një thellësi 2 kilometra dhe epiqendër në Elazig, ndërkohë që nuk raportohet për viktima.

Ministri i Brendshëm, Süleyman Soylu, tha në Twitter se “Një tërmet me madhësi 5.3 dhe 15.94 km thellësi ndodhi në qendrën Elazig në 09.37.

Nuk ka asnjë situatë negative deri më tani. Të gjitha ekipet tona vazhdojnë skanimet e tyre në terren. Ne do të vazhdojmë të informojmë”.

ShkodraWeb Channel

ShkodraWeb Channel