Tre vite pas grindjeve politike “Brexit” bëhet efektiv, parlamenti nxjerr Britaninë e Madhe nga BE katër dekada pas…

Përditësimi i fundit I Last update

Parlamenti ka votuar me shumicë dërrmuese në favor të marrëveshjes së Brexit të Kryeministrit Boris Johnson, duke i hapur përfundimisht rrugën Mbretërisë së Bashkuar të largohet nga Bashkimi Evropian këtë muaj, pas më shumë se katër dekadave anëtare.

330 votuan pro largimit të Mbretërisë së Bashkuar nga BE dhe 231 kundër, duke i dhënë fund tre viteve të grindjes politike pas referendumit të Brexit të vitit 2016.


E enjtja ishte mundësia e fundit që deputetët të refuzojnë projektligjin para se të dërgohet në Dhomën e Lordëve, pas së cilës do të futet në legjislacion në javët e ardhshme.

Votimi i ditës së sotme në parlament ishte në kontrast të ashpër me trazirën, që mbizotëroi politikën britanike vitin e kaluar, e cila përfshinte dorëheqjen e ish-kryeministres Theresa May.

 ABCOM ║ VODAFONE