Tre “skifterë” shqiptarë arrestohen në Itali pas zbulimit të “thesarit” 100 mijë eurosh, nga orët super të shtrenjta…

Tre të rinj shqiptarë u vunë në pranga për marrjen e sendeve të vjedhura në përfundim të hetimit të kryer nga Policia në Pisa të Italisë, e cila u zbulua një muaj më parë. Në apartamentin ku ata jetonin përkohësisht portat e qytetit, policia gjeti një “thesar” të vërtetë me orë marka, para, çanta të çmuara dhe luksoze për një vlerë prej 100 mijë eurosh.


Falë punës së kryer nga hetuesit, të udhëhequr nga kryekomisari Fabrizio Valerio Nocita, u kryen hetime për origjinën e objekteve dhe falë edhe bashkëpunimit të qytetarëve, Policia arriti të zbulonte që një pjesë e pasurive vinte nga një seri vjedhjesh të kryera mes krahinat e Pizës dhe Lucca në periudhën nga 31 dhjetori deri në 3 janar të këtij viti.

Provat e mbledhura e shtynë prokurorin të kërkojë nga gjykatësi masën e paraburgimit në burg, duke marrë në konsideratë edhe të dhënat penale të të treve. Hetuesit zbuluan se apartamenti ishte përdorur si një shpërndarës i vërtetë i pasurisë së vjedhur, i përbërë nga orë të shumta Rolex, Cartier, Sector, Casio, si dhe sende të shumta të çmuara, përfshirë: Vathë, unaza, gjerdanë, byzylykë dhe gurë të çmuar përfshirë diamante, smerald dhe rubinë.

Ndër objektet, kishte edhe dy stilolapsa “Mont Blanc”, çanta të shumta përfshirë Gucci, Prada dhe Fendi si dhe një shumë e madhe parash në valutë aktuale dhe të huaj, rreth 3000 euro dhe 60 paund.

Për t’u bërë pjesë e grupit ShkodraWeb Media mjafton të klikoni: Join Group" dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi ShkodraWeb Media ju mirëpret!