TRAGJIKE – Humb jetën në punë në Itali shkodrani 38 vjeçar, arresti kardiak i merr jetën në sytë e kolegëve…

Një 38-vjeçar shqiptar, i cili jetonte Vigolo Vattaro në Itali, ka humbur jetën gjatë orarit të punës si pasojë e një arresti kardiak. Sokol Mazija, 38-vjeçari shqiptar, me origjinë nga Shkodra, emigrant në vendin fqinj, po punonte mëngjesin e djeshëm me dy kolegë kur rreth orës 11.00 u sëmur.

38-vjeçari është rrëzuar papritur përtokë para syve të dy kolegëve, të cilët menjëherë vunë alarmin.


Pas pak minutash në vendngjarje kanë mbërritur punonjësit shëndetësorë të cilët u përpoqën ta ringjallnin të riun. Sokol Mazija ka ndërruar jetë pak minuta pasi ka mbërritur në spitalin e Shën Klarit. Përpjekjet ekstreme për t’i shpëtuar jetën të riut nga ekipi shëndetësor ishin të kota.

Stafi mjekësor dhe policia që ka ndërhyrë në vendngjarje ka përjashtuar vdekjen e tij si pasojë e një aksidenti në punë, pasi dyshohet se i riu u godit nga një arrest kadiak.

Sokol Mazija lindi dhe u rrit në Shkodër, Shqipëri dhe banoi në Vigolo Vattaro të Italisë. Njoftimin për vdekjen e tij të parakohshme e ka dhënë shoqata Shkolla Shqipe “Artur Lleshi”, pikë referimi për komunitetin e madh shqiptar që jeton dhe vepron në këtë zonë.