“Thellësisht e shqetësuar për rritjen e tensioneve”, protesta para PD- së, reagon ambasada amerikane: Do të mbahen përgjegjës…

Ambasadorja amerikane Yuri Kim ka reaguar pasi militantët e Sali Berishës shqyen derën e PD-së duke u futur në seli.

Ambasadorja thekson se SHBA është thellësisht e shqetësuar për situatën duke shtuar se ata që nxisin dhunën do mbahen përgjegjës.


DEKLARATA

SHBA është thellësisht e shqetësuar me rritjen e tensioneve në ndërtesën e selisë së Partisë Demokratike dhe përdorimin e forcës nga protestuesit. U bëjmë thirrje organizatorëve të protestës që të refuzojnë dhunën dhe të ushtrojnë qetësi. Ata që nxisin dhunën ose minojnë sundimin e ligjit do të mbahen përgjegjës.