Termet ne Itali, lekundjet e tokes “shkundin” veriun e vendit fqinj

Mbrëmjen e sotme  në veriun e Italisë janë ndjerë lëkundje të rmeti. Sipas medieve italiane tërmeti ka qënë me magnitudë 3.7 ballë e thellësi prej 10 km dhe ka patur si epiqendër zonën e Morfassos, provincë e Piacenzas.
Disa nga komunat më afërs epiqendrës së tërmetit janë Bettola, Gropparello, morfaso, të cilat i përkasin provincës së Piacenzës.
Deri më tani nga autoritetet italiane nuk raportohet për viktima, ndërkohë që ekipet e shpëtimit janë nisur drejt vendngjarjes.