Sulm me arme ne nje shkolle ne SHBA, nje person vret nje nxenes, plagos 3 te tjere

Një person ka hapur zjarr në mjediset e një shkolle në një qytezë pranë Uashingtonit, duke lënë për pasojë të vdekur një nxënës e plagosur tre të tjerë. Mediat amerikane raportojnë se ngjarja e rëndë ka ndodhur në një kolegj në Rokford, në jug të Spokejnit.
Ndërkaq, tre fëmijët e lënduar janë nisur menjëherë drejt spitalit dhe mësohet se ndodhen jashtë rrezikut për jetën. Autoritetet amerikane kanë deklaruar se kanë arritur të ndalojnë autorin e sulmit të armatosur, i cili ndodhet nën arrest. Identiteti i këtij të fundit nuk bëhet me dije. Ndërkaq vijojnë hetimet për zbardhjen e ngjarjes së rëndë. /shqiptarja.com/