“Rritje të infektimeve tek moshat e reja”, ministrja Manastirliu flet për masat dhe mbledhjen e ekspertëve në fundjavë

Ministrja e Shëndetësisë, Ogerta Manastirliu e cila bashkë me kryeministrin Edi Rama po prisnin 8190 doza të vaksinës anti COVID, ka deklaruar se në fundjavë Komiteti Teknik i Ekspertëve do të bëjë rivlerësim të masave.

“Kemi patur rritje të infektimeve te moshat e ja. Pritet të ketë impakt pas masave, impakti s’është i menjëhershëm. Komiteti i ekspertëve do dalë me një analizë të plotë të situatës dhe në fund të javës do ketë rivlerësim të masave. Nuk duam të shkojmë në masa të tjera.


Po shohim vende si gjermania apo italia që pas muajsh mbyllje tani po rivlerësojnë mundësinë e hapjes së kujdesshme. Plani kombëtar i vaksinimit parashikon prioritizim të popullatës sipas niveleve të riskut. Janë vaksinuar mbi 6 mijë mjekë dhe infermierë. Do vijojmë me grupe të tjera të popullatë” tha Manastirliu.


Reklamat që shfaqen në faqen tonë, ndihmojnë të mbijetojmë, të vazhdojmë të jemi të lirë e të pavarur. Nëse mendoni se e meritojmë, mund të kontribuoni për ShkodraWeb edhe duke klikuar KËTU! FALEMINDERIT për mbështetjen!