Rikthehet ankthi, policia kap bomba me telekomande , arrestohen 2 persona

Drejtoria Vendore e Policise Tirane njofton: “Në vijim të punës për rritjen e parametrave të sigurisë kontrolleve të ushtruara për kapjen e personave me rrezikshmëri kriminale, të atyre që qarkullojnë me armë apo lëndë eksplozive, si dhe mbi bazën e informacioneve të marra në rrugë operative, është finalizuar operacioni policor i koduar “Explosion”.
Në kuadër të këtij operacioni shërbimet e policisë të Komisariatit Nr.6, në bashkepunim me forcën e posaçme të operacioneve speciale kanë arrestuar shtetasit :
– Jurgen Muho, 24 vjeç, banues në Qesarak Tiranë.
– Eraldo Kataroshi, 19 vjeç, i dënuar më parë për veprat penale të “Vjedhjes”, “Moskallzimit të krimit” dhe “Largimi nga vendi i vuajtjes së dënimit”.
Arrestimi i shtetasve të mësipërm është kryer, pasi në sajë të punës së mirëorganizuar hetimore, në rrugën “Teodor Keko”, gjatë kontrollit të ushtruar në mjetin tip “Volkswagen Polo”, i cili drejtohej nga shtetasi Jurgen Muho, shërbimet e policisë kanë konstatuar një çantë brenda të cilës ndodheshin 3 mina të pajisura me telekomandë.
Nga puna e mirëfilltë hetimore ka rezultuar se shtetasi Jurgen Muho, bashkëpunonte me shtetasin Eraldo Kataroshi në lidhje me veprimet që kryente.
Janë sekuestruar në cilësinë e provës materiale :
– 3 mina të pajisura me aparat të markës celular “Nokia” (me qëllim shpërthimin e tyre ne distancë dhe të pajisura me manjet).
– mjeti tip “Volkswagen Polo”.
Materialet ju referuan Prokurorisë së Rrethit Gjyqësor Tiranë në ngarkim të shtetasve të lartpërmendur, për veprën penale ” Mbajtja pa leje e armëve, i bombave apo minave ose lëndëve plasëse në automjete apo në çdo mjet tjetër të motorizuar, në mjedise publike ose në mjedise të hapura për publikun, e kryer në bashkëpunim”. /ShkodraWeb/

Tiranë.Finalizohet operacioni policor i koduar "Explosion".Operacioni nga strukturat e D.V.P.Tiranë.Sekuestrohen 3 mina të pajisura me telekomandë.Në pranga 2 shtetas .Në vijim të punës për rritjen e parametrave të sigurisë kontrolleve të ushtruara për kapjen e personave me rrezikshmëri kriminale, të atyre që qarkullojnë me armë apo lëndë eksplozive, si dhe mbi bazën e informacioneve të marra në rrugë operative, është finalizuar operacioni policor i koduar "Explosion".Në kuadër të këtij operacioni shërbimet e policisë të Komisariatit Nr.6, bashkëpunim me forcën e posaçme të operacioneve speciale kanë arrestuar shtetasit :- J.M., 24 vjeç, banues në Qesarak Tiranë.- E. K., 19 vjeç, i dënuar më parë për veprat penale të "Vjedhjes", "Moskallzimit të krimit" dhe "Largimi nga vendi i vuajtjes së dënimit".Arrestimi i shtetasve të mësipërm është kryer, pasi në sajë të punës së mirëorganizuar hetimore, në rrugën "Teodor Keko", gjatë kontrollit të ushtruar në mjetin tip "Volkswagen Polo", i cili drejtohej nga shtetasi Jurgen Muho, shërbimet e policisë kanë konstatuar një çantë brenda të cilës ndodheshin 3 mina të pajisura me telekomandë.Nga puna e mirëfilltë hetimore ka rezultuar se shtetasi J.M., bashkëpunonte me shtetasin E. K., në lidhje me veprimet që kryente.Janë sekuestruar në cilësinë e provës materiale :- 3 mina të pajisura me aparat të markës celular "Nokia" (me qëllim shpërthimin e tyre ne distancë dhe të pajisura me manjet).- mjeti tip "Volkswagen Polo".Materialet ju referuan Prokurorisë së Rrethit Gjyqësor Tiranë në ngarkim të shtetasve të lartpërmendur, për veprën penale " Mbajtja pa leje e armëve, i bombave apo minave ose lëndëve plasëse në automjete apo në çdo mjet tjetër të motorizuar, në mjedise publike ose në mjedise të hapura për publikun, e kryer në bashkëpunim" parashikuar nga nenet 278/4 dhe 25 të Kodit Penal.

Pubblicato da Drejtoria Vendore e Policisë Tiranë su Mercoledì 13 settembre 2017