Probleme me anemine dhe nuk ju pelqen mishi, ja me cfare mund ta zevendesoni hekurin ne gjak

Ekzistojnë disa ushqime të cilat përmbajnë sasi hekuri te madhe hekuri, i cili është i domosdoshëm për organizimin e njeriut. Sipas Instituteve Kombëtare të Shëndetësisë, sasia e rekomanduar dietike (RDAs) e hekurit për të rriturit meshkuj është 8-27 mg në ditë, ndërsa gratë e moshuara dhe ato që janë shtatzënë ose duke ushqyer me gji kanë nevojë për sasi më të mëdha.

Mishi është shpesh në krye të listës së burimeve të rekomanduara të hekurit, por ka shumë ushqime të tjera të cilat që përmbajnë të njëjtën sasi hekuri ose më shumë se mishi.

Spinaqi
Perimet me gjethe të errëta, sidomos spinaqi, sigurojnë një central elektrik hekuri. Tre gota spinaq përmbajnë rreth 18 mg hekuri – kjo është më shumë se një biftek! Ju mund të arrini sasinë e nevojshme të hekurit me vetëm një sallatë të spinaqit.

Brokoli
Jo vetëm që është brokoli i mbushur me hekur dhe materie tjera ushqyese si vitamina K dhe magnez, përmban gjithashtu sasi të larta të vitaminës C, gjë që ndihmon për të përthithur hekurin në trup. (Mund të befasoheni kur mësoni se është mjaft mirë në smoothies.)

Farat e Susamit

Vetëm një lugë gjelle e farave të susamit përmban 1,3 mg hekuri. Dhe është shumë e thjeshtë t’i përfshini ato në dietën tuaj. Sasi e vogël e farave të susamit në sallatë shton shijen.

Çokollata e zezë
Përfitimet e çokollatës së zezë duken të pafundme. Përveç që ndikon në lëkurë dhe dhëmbë të shëndetshëm dhe zvogëlimit të ankthit, çokollata e zezë gjithashtu ofron një mënyrë të ëmbël për të rritur konsumin tuaj të hekurit. Një pjesë e çokollatës së zezë përmban 2 deri 3 mg hekuri, më shumë hekur sesa në të njëjtën sasi të mishit.


Për t’u bërë pjesë e grupit të "ShkodraWeb Media" mjafton të klikoni JOIN GROUP dhe kërkesa do t’ju aprovohet.

KOMUNITETI SHKODRAWEB MEDIA ONLINE: https://www.facebook.com/groups/shkodrawebportal