Prashikimi/ Keto jane ditet kur mund te kete rreshje shiu freskuese…

Sipas Meteoalb, në vend vijon dominimi i motit të kthjellet dhe shumë të nxehtë, situatë që do mbetet e tillë deri të martën kur priten vranësira dhe shira të përkohshëm, kryesisht në zonat malore. Po ashtu të martën pritet edhe një rënie e temperaturave me rreth 2 gradë Celcius. Këto kushte atmosferike do të vijojnë deri të premten, kur rikthehen kthjellimet ndërsa temperaturat do të bien me 4-5 gradë të tjera.
Specialistët e Meteoalb thonë se deri të hënën mbetemi me kthjellime dhe temperatura të larta, ku termometri do shënojë deri 40 gradë C, ndërsa të martën do ndihet një renie e lehtë si pasojë e vranësirave dhe shirave të dobët; të premten sërish kthjellime dhe rënie e ndjeshme temperaturash, që i çojnë vlerat termike jo mbi 35 gradë Celcius. “Edhe pse priten shira te paket e te izoluar ne dt. 8 – 10 gusht, territori shqiptar do te mbetet ne kushtet e thatesires deri fundjaven tjeter”,- bën me dije Meteoalb. Thatësira do vijojë edhe gjatë vjeshtës prandaj mbetemi në pritje të nëntorit, që toka të ngopet me lagështirë.