Policia e Pukës kap 57 vjeçarin nga Fushë Arrëzi, i vuri flakën pyllit duke shkrumbuar edhe një banesë…

Nga strukturat e Policisë Pukë, pasi është marrë njoftim në sallën e komandimit se kishte rënë zjàrr në një sipërfaqe pyjore, në fshatin Lumardhë, Bashkia Fushë Arrëz, menjëherë është ngritur grupi hetimor dhe si rezultat i veprimeve të shpejta dhe informacioneve të marra në rrugë opérative u bë i mundur identifikimi, kapja dhe arréstimi ne flàgrancë i shtetasit K. G., 57 vjeç, banues në fshatin Lumardhë, Bashkia Fushë Arrëz.

Arréstimi i këtij shtetasi u bë pasi i ka vënë zjarrín një sipërfaqeje pylli, në fshatin Lumardhë, Bashkia Fushë Arrëz dhe për pasojë zjarrí ka përfshirë edhe banesën e shtetasit A. T. 48 vjeç, banues në fshatin Lumardhë, Bashkia Fushë Arrëz.


Materialet u referuan në Prokurorinë pranë Gjykatës së Shkallës Parë Pukë, për veprat pènale “Shkàtërrimi i pronës me zjàrr” dhe “Shkátërrimi me zjárr i pyjeve dhe i mjedisit pyjor”.

Drejtoria Vendore e Policisë Shkodër apelon për banorët e zonave malore dhe për barinjtë që të tregojnë kujdes dhe të mos tèntojnë të vënë zjárr në pyje e kullota, pasi do përballen me ligjin. Policia fton qytetarët që të denoncojnë në numrin 129 apo në Komisariatin Dixhital çdo tentátivë të zjárrvënies dhe çdo rast të paligjshmërisë, duke iu garantuar anonimat të plotë dhe reagim të shpejtë e të paanshëm.