VIDEO/ Pentagoni publikon pamjet e aksionit në Siri ndaj Al- Bagdadit, gjenerali amerikan McKenzie jep detaje…

Pentagoni ka publikuar pamjet e para të aksionit në Sirinë veriore në të cilin udhëheqësi i grupit të IS.IS, Al-Bagdadi i dha fund jetës. Ne videon e publikuar nga ushtria amerikane duken ushtarët që shtinin ndërsa i drejtoheshin kompleksit ku Al-Bagdadi ishte fshehur.

Bagdadi u arratis në një tunel dhe “ia hoqi vetes” duke aktivizuar një jelek eksploziv. Nderkohe qe pas aksionit kompleksi u shkatërrua me tërësisht. Kreu i Komandës Qendrore të SHBA-së, Gjeneral Kenneth McKenzie, tha se ndërtesat e shkatërruara tashmë duken si një parking me gropa gjigande.

“Ai u zvarrit në një tunel me dy fëmijë dhe hodhi veten në erë ndërsa njerëzit e tij qëndruan në tokë.” tha McKenzie para një konference për shtyp në Pentagon.

Gjenerali McKenzie tha se dy fëmijë kishin humbur jetën me Bagdadin në tunel – jo tre siç ishte raportuar më parë. Ai gjithashtu tha se nuk mund të konfirmojë përshkrimin qe beri Presidenti Donald Trump per fundin duke qarë te Al Bagdadit.


Për t’u bërë pjesë e grupit të "ShkodraWeb Media" mjafton të klikoni JOIN GROUP dhe kërkesa do t’ju aprovohet.

KOMUNITETI SHKODRAWEB MEDIA ONLINE: https://www.facebook.com/groups/shkodrawebportal