“S’ është me origjinë natyrore dhe s’doli nga tregu në Wuhan”, virologia e arratisur nga Kina po trondit botën…

Një virologe kineze, e cila u arratis nga vendi i saj dhe shkoi në Shtetet e Bashkuara, ka pohuar se qeveria e Xi Jinping ka qenë duke mbuluar të vërtetën…

Kush janë gratë më pak të lumtura sipas shenjave të horoskopit…?

Gratë nuk janë kurrë të lumtura, por ka disa që janë veçanërisht të prirura për të qenë të pakënaqura. Është një tipar i karakterit të natyrshëm që nga lindja. Gratë…

“Rreziku i përhapjes së Covid-19 nga ajri…”, 239 shkencëtarë nga 32 vende letër Organizatës Botërore të Shëndetësisë

Mundësia që COVID-19 të përhapet përmes transmetimit në ajër, është nënvlerësuar nga Organizata Botërore e Shëndetit, thanë një grup shkencëtarësh. Në një letër të hapur që pritet të botohet javën…

Kush janë “Deshmitarët e Jehovait”, cila është “ana e errët” e sektit sipas mediave të huaja…

Kur lindën në Amerikë në vitin 1870 quheshin “studentë biblikë”, pavarësisht se themeluesi i tyre Charles Taze Russell, nuk kishte asnjë përgatitje në studimin e librave të shenjtë. Bëhet fjalë…

A ndikojnë temperaturat e larta në ecurinë e pandemisë, OBSH tregon pritshmëritë e saj…

Organizata Botërore e Shëndetësisë tha se ka pak prova që tregojnë se ndryshimi i stinëve do të ndikojë në përhapjen e kórona virúsit. “Nuk mund të mbështetemi në pritjet se…

FOTOLAJM – Po bën xhiron e rrjetit prej shumë orësh, ja çfarë është “urugani” apo “tornado” në Liqenin e Shkodrës

Janë dhjetëra mijëra fotografitë e shkrepura nga astronautët që punojnë në Stacionin Hapësinor Ndërkombëtar. Por disa habitën njërin prej tyre, dhe janë pamje që na përkasin. Bëhet fjalë për liqenin…

GEGNISHT – “Nji drek’ e lir'”, një anektodë shkodrane e botuar në vitin 1883…

Ishin dy vet, s’kishin asnji pare me vedi. Tuj fol shoq me shoq, koha mizdits erdh: “Me hangr duhet pare nuk kena, si me ja ba nuk dim.” Thot ky…

NGA EDMOND TUPJA – Përpara drejt Surrelit….!

Oh, patjetër, medoemos e pashmangësisht më duhet ta siguroj që në krye të herës kryeministrin Rama tejet të paparashikueshëm dhe ministrin e tij Lleshaj tejet të zellshëm se titulli i…

Shënohet edhe në Francë rasti i parë i maces së infektuar me korona virus…

Një mace shtëpiake është bërë kafsha e parë e këtij lloji që është konfirmuar si e infektuar me Covid-19 në Francë. Për këtë arsye, veterinerët po rekomandojnë që njerëzit t’i…

ALARMI – Një virus i ngjashëm me koronën, po shfaros bletët në mbarë globin

Një alarm vjen nga mbarë globi, ku raportohet për ‘shfarosje’ të bletëve. Shkencëtarët në Britaninë e Madhe, kanë shfaqur shqetësim pasi popullsia e bletëve është zvogëluar nga një sëmundje, e…

Nis tregtia ilegale, plazma e pacientëve të shëruar nga virusi shitet në vend të vaksinës në internet…

Doza plazme “të imunizuar” të pretenduara se vijnë nga pacientë të shëruar nga korona virusi, po shiten në rrjetet ilegale të internetit në vend të vaksinës. Madje dhënësit e alarmit…

“Mos pengoni gazetarët”, OSBE thirrje shteteve: Mbështesni mediat në vështirësi financiare prej pandemisë…

Në një kohë kur bota po përballet me një pandemi globale dhe të gjithë janë mbyllur në shtëpi duke pritur nga televizori apo edhe smartphone-i i tyre për informacionet, nevoja…