LAJMI I FUNDIT/ Dyfishimi i çmimeve për shërbimet dentare, Urdhri i Stomatologut merr vendimin…

Urdhri i Stomatologut ka vendosur sot të anulloje vendimin e tij, për të dyfishuar çmimet për 13 shërbimet kryesore dentare. Pas hetimit të nisur nga Autoriteti i Konkurrencës dhe qëndrimin…

ALARMI/ ISHP: 51 të prekur nga fruthi në 1 muaj, vaksinohuni…!

Instituti i Shëndetit Publik jep alarmin për fruthin. Bëhet me dije se që nga data 1 janar deri në 5 shkurt janë prekur 51 persona nga fruthi. Grupmosha më e…

VËZHGIMI/ Dyshimet mbi produktet e EHW-së që blejmë në markete, çfarë po hamë…?

Marketet e dyqanet që mbajnë dhe tregtojnë produkte ushqimore, vazhdojnë të mos plotësojnë standardet që mbrojnë konsumatorin dhe aq më keq, shkelin rregullat e legjislacionin shqiptar. Në një vëzhgim të…

E RRALLË/ Foshnja 11 ditëshe tre orë në operacion, mjekët bëjnë “mrekullinë”- arrijnë ta shpëtojnë…

Endrison Murati ka vetëm 11 ditë që ka ardhur në jetë por ka kaluar vështirësi më shumë se çdokush prej nesh. Endrisoni lindi me keqformim të palcës kurrizore dhe me…

Frikë për “gripin e derrit”…epidemia “kap” Shqipërinë

Shqipëria është përfshirë nga epidemia e gripit. Mjekët thonë se veç gripit stinor në vend po qarkullon dhe gripi i derrit, i cili ka vënë në alarm disa vende të…

E BUJSHME/ “Gjendet kura për kancerin”, shkencëtarët japin lajmin e madh, reagon fituesi i “Nobel” që shpiku imunoterapinë

A është e mundur gjetja e një kure e cila do të shërojë plotësisht kancerin?! Shkencëtarët izraelitë pohojnë se kanë gjetur “Gralin e Shenjtë”, por kritikët paralajmërojnë se këto gjetje…

Rritja e çmimeve për sherbimet dentare, reagon Urdhri i Stomatologut: Nuk është e vertetë, është profesion privat- tarifat i vendosin…

Përgënjeshtrim! Në dentistri nuk ka asnjë ndryshim ҫmimesh me asnjë qindarkë. Mbi 90% e detistrisë e ushtrojnë privatisht profesionin dhe janë të lire të ushtrojnë profesionin plotësisht të pavarur si…

Alkoli dëmton shëndetin…pyesni pak 97- vjeçaren që “shplan” edhe 22 birra çdo ditë dhe ka shendet të shkëlqyer…

Mjekët zakonisht rekomandojnë për të moshuarit që të ndjekin regjime ushqimore dhe të mos heqin dorë së praktikuari aktivitetet sportive, por një e moshuar belge duket se i është kundërvënë…

Arrat, arsyet përse nuk duhet të mungojnë në tryezën e Vitit të Ri…

Arrat janë simbol i jetës dhe mbarësisë. Në besimet e lashta simbolizonin mençurinë dhe lumturinë. Në shumë vende të botës, arrat dhurohen në mbrëmjen e Vitit të Ri me dëshirën…

SHENDETI/ Kungulli pengon avancimin e kancerit…

Kungulli është një perime, nga e cila sigurohen një mori përfitimesh shëndetësore të tilla si aftësia për të penguar avancimin e kancerit, për të përmirësuar shikimin, për të mbrojtur shëndetin…

TIROIDET/ Si ta kuptoni që keni probleme me funksionimin e gjëndrës…

Tiroidja, një gjëndër në formë fluturash në qafë, mund të ketë një ndikim dramatik në një shumëllojshmëri të madhe të funksioneve trupore. Nëse jeni një grua mbi 35 vjeç, shanset…

LISTA/ Ushqimet që duhet të konsumoni për të jetuar 100 vjet…

Ushqimet që duhet të konsumoni për të jetuar 100 vjet 1. Arrat Arrat janë shumë të shëndetshme dhe të mbushura me mikroelemente të cilat ndihmojnë në mirëfunksionimin e trurit dhe…