Raporti i BE: Lumenjtë shqiptarë me nivelin më të lartë të ndotjes në Europë…

Raportet e monitorimit të Bashkimit Europian gjetën nivele të larta të ndotjes në lumenjtë shqiptare me fosfate dhe kimikate. Analiza që u publikua nga Eurostat së fundi në kuadër të…

MOSE E BESO PO DESHE/ “Njësoj si të bëni ushtrime për 90 minuta…”, të shikosh futboll është mirë për shëndetin…

Shkencëtarët nga Universiteti Leeds kanë analizuar gjendjen psikike dhe fizike të 25 fansave të futbollit gjatë tri ndeshjeve shumë të rëndësishme të futbollit. Ata panë se këta adhurues të “çmendur”…

STUDIMI/ Konsumimi i kafesë darkave nuk ua prish gjumin, kujdes nga diçka tjetër…

Nuk duhet të jeni të shqetësuar se do mbeteni pa gjumë nëse pini kafe në darkë. Sipas një studimi të ri, është konstatuar se pirja e alkoolit është shumë më…

Ushqimi më i rrezikshëm që na afron me “sëmundjen e keqe”, e konsumojmë thuajse çdo ditë- sidomos fëmijët…

Tani është zyrtare, ky është ushqimi më që na dëmton më shumë dhe më rëndë shendetin dhe që ne të gjithë e hamë shumë shpesh… Sipas hulumtimit të bërë mbi…

KËSHILLA TË VLEFSHME/ Si ndryshojnë vlerat ushqyese të bananes në varësi të fazës së pjekies së saj…

Si një ndër pemët më të mira dhe jo shumë të shtrenjta, bananet janë ushqim shumë i përshtatshëm për t’u ngrënë mes vakteve kryesore. Ndonëse dihet që ka shumë dobi…

Konsumohet shpesh në verë si pije freskuese por pak kush i di vlerat ushqyese të bozës…

Boza ka katër përbërës kryesorë: miell misri e gruri, sheqer dhe ujë. Në Shqipëri, boza është prodhuar kryesisht në zonën veriore të vendit, në veçanti në zonën e Kukësit. Boza…

KËSHILLA TË VLEFSHME/ Nga infeksionet urinare e deri tek gurët në veshka – të mirat e lëngut të shalqirit…

Stina e verës karakteriozet me pemët dhe perimet që sjellë, një ndër ta është edhe shalqiri që ka shumë dobi për organizmin tonë. Ne ju sjellim disa nga të mirat e…

DETAJE/ AKU bllokon në Shkodër subjektin që tregtonte ushqime në kushte jashtë standartit, e gjobit me 8 milion lekë…

Autoriteti Kombëtar i Ushqimit vijon kontrollet e njëpasnjëshme në magazina ushqimore, tregje ambulante dhe fast-food-e, në kuadër të vijimit të mbarëvajtjes së sezonit turistik, me qëllim garantimin e sigurisë ushqimore…

KËSHILLA TË VLEFSHME/ Produktet që duhet të konsumohen gjatë ditëve të nxehta…

Mungesa e oreksit, shumë pak gjumë, ndjenja të plogështisë – shpeshherë temperaturat e larta nuk na shkojnë përshtati. Por, duhet që t’i marrim masat paraprake gjatë vapës së madhe. Nutricionistja,…

KURIOZITETE/ Fakte të pazakonta pë trupin tonë, do të habiteni nga ato që do t’i lexoni…

E dinit se foshnjat mund të shohin vetëm bardh e zi? Ose se një fije floku mund të jetojë deri në 7 vjet në kokën tonë? Ka shumë nga këto…

Si të përdorni manaferrat për rënien nga pesha, fruti më i mirë i verës…

Manaferrat janë ndër frutat më të mira që mund të gjejmë tani në treg. Kur kanë ngjyrë të errët kjo tregon se manaferrat kanë më shumë antioksidantë të cilat na…

KËSHILLA TË VLEFSHME/ Pasi t’i lexoni, nuk do ma merrni më celularin në tualet…

Telefonat celularë janë kthyer në një pjesë të pandashme të jetës sonë dhe shumë nuk i heqin nga dora as kur hyjnë për të kryer nevojat e tyre personale. Sipas…