KËSHILLA – Nuk hani mëngjes për të rënë në peshë, ja çfarë pasojash sjell për organizmin…

Shumë njerëz e kanë zakon të dalin nga shtëpia pa ngrënë mëngjes. Të tjerë kanë idenë se duke kufizuar ushqimin, sidomos vaktin e mëngjesit do të bien në peshë. Në…

KËSHILLA TË VLEFSHME – Ja çfarë ndodh në organizëm nëse nuk hani një vakt…

Na ndodh të gjithëve që për shkak të angazhimeve të ndryshme të mos kemi kohë për të ngrënë një vakt apo të harrojmë për të ngrënë. Në këto raste mëngjesi…

STUDIMI I FUNDIT – Imuniteti ndaj korona virusëve mund të zgjasë vetëm gjashtë muaj…

Imuniteti ndaj riinfektimit nga korona viruset njerëzore mund të zgjasë vetëm gjashtë muaj, sipas një studimi të Universitetit të Amsterdamit. Sipas Euronews, përcjell Telegrafi, me këtë, ky studim hedh dyshime…

“Mos e bëni këtë veprim…”, ISHP publikon këshillat: Rrit rrezikun për t’u prekur nga virusi…

Instituti i Shëndetit Publik thotë se konsumi i álkòlit nuk ju mbron nga korona virusi i ri. Në një postim në rrjetet sociale, ISHP thotë se në asnjë rrethanë nuk…

KËSHILLA – “Të hash djathë çdo ditë”, ndikimet e këtij produkti ushqimor në shëndetin e zemrës…

Djathi është një ndër produktet më të preferuara të shqiptarëve që konsumohet masivisht. Këtë e thotë një analizë e 15 studimeve të ndryshme shkencore mbi rolin e djathit kundër problemeve…

Nuk e dinit por ka ushqime që janë më të dëmshme se cigarja për organizmin tuaj…

Dietat e pabalancuara i dëmtojnë më shumë njerëzit në ditët e sotme sesa pirja e duhanit. Shkencëtarët zbuluan se mungesa e lëndëve ushqyese të rëndësishme mund të dëmtojë shëndetin tuaj.…

LAJM SHPRESËDHËNËS – Shkencëtarët krijojnë antitrupa që luftojnë koronavirusin, ja zbulimi në laborator…

Shkencëtarët krijuan në laborator një antitrup monoklonal që mund të luftojë koronavirusin e ri. Një hap ky premtues, edhe pse ende herët për ta thënë, në përpjekjet për të gjetur…

“Në tetor mund të nisë vaksinimi i popullsisë”, Zvicra bën njoftimin e rëndësishëm për virusin korona…

Një ekip studiuesish të Universitetit të Bernës në Zvicër, mund të ketë gjetur zgjidhjen ndaj luftës së korona virusit. Ata janë duke punuar për vaksinën që do të luftojë virusin…

KUJDES – Studimi thotë se ajri i kondicionuar ndikon në transmetimin e virusit, mënyra më e mirë hapja e dritareve…

Hapja e dritareve në ndërtesa, përfshirë shtëpitë tona, mund të parandalojë përhapjen e korona virusit, besojnë shkencëtarët. Ekspertët e shëndetësisë, mjedisit të ndërtuar dhe mikrobiologjisë në Universitetin e Oregonit dhe…

STATISTIKA – Jetët e humbura nga virusi, pse Shqipëria ka moshë mesatare më të ulët…

Barra më e lartë e sëmundjeve në moshat e reja, stili i jetesës, niveli i lartë i ndotjes dhe duhanpirja janë shkaqe themelore pse jetët e që ka marrë  korona…

STATISTIKA – Shqipëria, me financimet më të ulëta në Europë për shëndetësinë…

Ndër 43 vende europiane, Shqipëria renditet e fundit për sasinë e fondeve që akordon për shëndetësinë në raport me Prodhimin e Brendshëm Bruto (PBB). Sipas agregateve fiskale të publikuara nga…

Rregullat që duhet të ndiqni edhe kur paguani në supermarket, 6 sekondat që mund t’iu shmangin nga infektimi…

Distancimi social, përdorimi i maskave, higjiena personale dhe mjedisore: Tani dihen rregullat për të luftuar përhapjen e korona virusit. Të gjitha janë masa të rekomanduara nga ekspertët për të zvogëluar…