KËSHILLA TË VLEFSHME/ Mëngjesi ideal për çdo njeri…

Ndoshta prindërit vazhdojnë rutinën e mëngjesit me vezë, salsiçe dhe palapeta shtëpie, por në botën e sotshme, a ka ende dikush që ha mëngjesin në tavolinën e shtëpisë? Ka më…

STUDIMI/ Qëndrimi jashtë mund të ulë rrezikun nga diabeti….

Qëndrimi në ambient të hapur mund të zvogëlojë rrezikun e diabetit të tipit 2, sëmundjeve të zemrës, presionit të lartë të gjakut dhe madje edhe stresit, pohon një raport. Të…

Nuk po e kuptojmë, por celulari dhe kompjuteri po na “shtrembërojnë” si pa kuptuar…

Qëndrimi me orë të zgjatura para kompjuteri, por edhe me telefon në dorë, përveç dëmit social, sjell pasoja të rënda në shëndet. Mjekët thonë se si ata që për arsye…

STUDIMI/ Kërkoni mbrojtje kundër kancerit të zorrës së trashë…është vitamina D

Të paturit nivele të larta të vitaminës D në gjak mbron kundër kancerit të zorrës së trashë. Konfirmimi i këtij funksioni të rëndësishëm të një vitamine të njohur tashmë për…

Mësoni disa lëvizje për formë të mirë trupore, nëse nuk ju pëlqen palestra…

Më stinën e bukur të verës, jo gjithnjë ekziston dëshira për t’u mbyllur në palestër. Nga ana tjetër duhet të jemi në formë për kostumin e banjos, ndaj kemi disa…

TË USHQYERIT E SHËNDETSHËM/ Si ndikon mosha në ndryshimin e nevojës për ushqim

Të ushqyerit është një ndër nevojat më të rëndësishme në jetën tonë. Me kalimin e viteve, nevojat tona për ushqim ndryshojnë duke ndikuar kështu në shëndetin tonë. Janë shtatë nivele…

AKU bllokon 50.2 tonë mish që vinte nga Brazili, ishte i infektuar me salmonelë…

Autoriteti Kombëtar i Ushqimit në sajë të kontrolleve në terren ka bllokuar dy kontenierë me mish, të importuara nga Brazili. Bëhet fjalë për një sasi prej 50.2 tonë mish, pasi…

ÇFARË PO HAMË/ Bukës i del boja, ja eksperimenti që tregon përdoruesit e ngjyruesve…(video)

Buka është ajo që konsumojmë çdo ditë dhe në tre vakte, por duket edhe këtu jemi të mashtruar dhe të pasigurt. Top Channel kryen eksperiment me bukën e zezë dhe…

Si të evitoni pickimet e mushkonjave që shoqërohen me kruajtje dhe skuqje të lëkurës

Pickimet e mushkonjave mund të bëhen tepër të bezdisshme kur shoqërohen me kruajtje dhe skuqje të lëkurës. Ja ku ta gjeni çelësin e shpëtimit! Vajrat esencialë: Zakonisht vajrat janë përdorur…

Nëse doni të jetoni gjatë, vaji i ullirit mund t’ iu ndihmojë të shtoni disa vite…

Konsumimi i një luge vaj ulliri në ditë ju ndihmon që të jetoni më gjatë. Vaji i ullirit, një element kyç i dietës mesdhetare për një shëndet të mirë, prej…

Alergjitë pranverore, 6 shenjat që paralajmërojnë se fëmija juaj po vuan

Të gjithë e duam motin e ngrohtë, diellin, barin jeshil dhe aromën fantastike të luleve. Shumë të rritur preken nga alergjitë gjatë muajve të pranverës, ndërsa kur bëhet fjalë për…

Presioni mbi gisht, ja metoda japoneze për lehtësimin e stresit në vetëm dy minuta

Sipas Yin Shin Iyutsu, një mjek japonez që merret me mjekësi alternative të lashtë, po të aplikosh presion mbi një gisht të caktuar, mund të zgjidhësh dhimbjen e kokës, pagjumësinë…