STATISTIKA/ Përdorimi i alkoolit nga qytetarët, ja ku renditet Shqipëria…

Më shumë se 3 milion njerëz vdiqën si pasojë e përdorimit të dëmshëm të alkoolit në 2016, sipas një raporti të publikuar nga Organizata Botërore e Shëndetësisë (WHO) së fundmi.…

STUDIMI/ Kujdes, kush fle pak rrezikohet seriozisht…

Rezultate të papritura dhe alarmante kanë dalë nga një studim i ri amerikan mbi efektet e mungesës së gjumit, të prezantuara në takimin vjetor të ekspertëve të sektorit. Sipas studimit…

Mos i vishni më asnjëherë rrobat e reja pa i larë, ja pse…

Është në të mirë të shëndetit tuaj, kështu që na e dëgjoni fjalën kur ju themi që rrobat pavarësisht se janë të reja nuk duhet të vishen kurrë pa larë.…

Ekspertët japin alarmin: Kjo është sëmundja që do të vrasë 10 milion njerëz këtë vit…

Kanceri do të vrasë afro 10 milionë njerëz këtë vit, thonë ekspertët, duke paralajmëruar se barra globale e sëmundjes po rritet, përkundër parandalimit më të mirë dhe diagnozës së hershme.…

SKANDALI/ Mishi që vjen nga Maqedonia, kjo është cilësia që u “serviret” shqiptarëve si bio…

Fiks Fare zbulon rrugën se si hyjnë në vendin tonë mish i pakontrolluar, por me matrikullim të rremë. Fiks fare tregon mënyrën sesi viçat kontrabandë e të pavaksinuar hyjnë nga…

Si t’ju zërë gjumi për dy minuta! Teknika e shpikur nga ushtarakët

Ju ka ndodhur që të ktheheni një ditë të lodhur nga puna dhe dëshironi të flini, por nuk ju zë gjumi? Rrotulloheni dhe rrotulloheni pa fund në shtrat dhe serosh…

Mishi në dasma i pasigurtë, ja ku u mbyllën lokalet

Autoriteti Kombëtar i Ushqimit gjatë javës së parë të shtatorit ka kryer disa inspektime për sigurinë ushqimorë. Inspektoret ne Kukës gjatë kontrollit në doganën e Morinit ndaluan miell serb për…

ÇFARË HANË SHQIPTARËT/ AKU bllokon 55 ton miell që vinin nga Kosova e Serbia, analizat treguan nivel të ulët…

Në kuadër të masave të përforcuara për sigurinë e cilësinë ushqimore të produkteve që importohen, Autoriteti Kombëtar i Ushqimit ka konstatuar dhe bllokuar një ngarkesë prej 55 ton “miell gruri”.…

Fuqia e pabesueshme e lëngut të kumbullës për tretjen e mirë dhe shëndetin e stomakut

Lëngu i kumbullave të thata ka bërë për vete shumë njerëz në botë falë aftësisë që ka për të zgjidhur problemin e mundimshëm të konstipacionit. Ky lëng ngjyrë vjollcë është…

Ka shumë veti të mira por mund t’ju lërë pa gjumë, ja pse nuk duhet ta hani para se të flini

Shalqiri i sjell trupit tonë një numër të madh të mirash. Falë ndikimit diuretik, ai është aleat besnik i eliminimit të peshës së tepërt trupore, madje edhe në eliminimin e…

FOTO/ Skandaloze kushtet e higjenës në restorantet ku ne ushqehemi përditë, AKU mbyll dy prej tyre

AKU në kuadër të kontrolleve për gjithë gamën e produkteve ushqimore në funksion të sigurisë ushqimore ka pasur në vëmendje edhe kontrollin në restorante. Trupa inspektuese e AKU-së evidentoi dy…

Regjistrimet në çerdhe e kopshte, asnjë fëmijë s’pranohet pa bërë analizat

Për të shmangur përhapjen e sëmundjeve të ndryshme tek fëmijët e vegjël, asnjë fëmijë nuk do të pranohet në çerdhe apo në kopshte pa bërë analizat pranë drejtorisë së higjienës.…