Dossier/ Qazim Mulleti i vertete nuk eshte ai i komedise denigruese komuniste “Prefekti”

Nga Albert VATAJ Qazim Mulletit është një personazh i pazakontë në historinë e qytetit të Tiranës. Arti i diktaturës u rrek ta denigronte një personazh të spikatur. Grotesku dhe sarkazma,…

Femija i pare ne bote qe deshmoi ne Hage, 16 plumba dhe shpetoi, sot deputete

Saranda Bogujevci është zyrtarisht deputete e Kuvendit të Kosovës. Ndonëse emri i saj mund të tingëllojë i panjohur, është historia ajo që i shënon të gjitha. Deputetja e re e…

Video/ Gjosho Vasia, kollosi i humorit qe nuk vdes kurre

Nga Pjeter LOGORECI Edhe pse kaloj shumë kohë nga kontakti me familjen e Gjosho Vasisë, për të marrë informacione mbi jeten dhe aktivitetin e tij, për të shkruar këto rreshta…

Serafin Fanko, shkodran sharmant i skenës së teatrit dhe kinemasë shqiptare

Nga Albert VATAJ Tradita e teatrit shqiptar në tërësi, ai shkodran në veçanti, me aktin krijues dhe mëtues të aktorit dhe regjisorit, Serafin Fanko, sharmantit të skenës dhe njeriut të…

Shkodrani qe kandidon per deputet ne Norvegji

Ai është një shkodran prej vërteti. Për të shqipja është dialekti shkodran e gjuha zyrtare një variant i saj. Këtë e thotë me shaka, por nuk le vend pa treguar…

“Saga e stalles se derrave” qe endet dyerve te gjykatave prej 12 vitesh

Para mesit te vitit 2005, drejtoja nje gazete e quajtur “24 ore” me qender ne Shkoder, e cila sic ndodh rendom ne Shqiperi, nuk e pati jeten e gjate. Nder…

“Arratisja” e dytë e Kanto Zefaj…

Puna e një punonjësi të mediave në Shqipëri, është një ekspozim permanent përballë rrezikut, i cili shkon deri në atë pikë sa nuk mund të jetosh më në vëndin tënd!…

Open

Close