Gazetarja i pervishet keq tenorit: Nga Rilindas u ktheve ne “cadrist”

Nga Kozeta KURTI Kam gjysmë ore që nuk po di si t’i drejtohem personazhit Agim Hushi: I dashur Agim; i nderuar zoti Hushi… apo si? I dashur nuk je, sepse…

Pa Kadarene, Shqiperia do te ishte e manget

Nga Mentor KIKIA Ismail Kadare nuk bën pjesë tek ata njerëz që nuk u intereson se çfarë mendojnë apo flasin të tjerët për të. Për këtë arsye, ai edhe reagoi…

Zgjedhjet e 22 korrikut do te frymezojne gjate studiuesit e politologet

Nga Astrit PATOZI Një studim për të mos u humbur i Afrim Krasniqit, ku shpjegohet shumë profesionalisht se kriza e demokracisë tek partitë tona shkakton efekte të rënda për shtetin,…

Kriminelet nuk mbijne nga hiçi…

Nga Kozeta KURTI Atë mbrëmje, para se të ikje ti përgjithmonë, më zuri gjumi duke parë një video të takimit historik midis dy prej njerëzve më të fuqishëm dhe influentë…

Trimi i babait, heroi i babait…

Nga Bledi MANE U gezova aq shume sa nuk ua tregoj dot me fjale. Pas dy vajzave, gruaja me ne fund l‎indi djale. Opo nuk thone kot i treti i…

Lëpusha, mrekullia mes zhvillimit turistik dhe pafuqisë së pushtetit vendor?!

Nga Besi Bekteshi Rruga e re që të çon në Vermosh, është bërë jo vetëm atraksioni turistik në lëvizje mes Hotit dhe Tamarës, Lëpushës dhe pastaj Vermoshit, por dhe një…

Shkodra fisnike…

Nga Edison YPI Po kaloja nëpër unazën e Shkodrës drejt Vermoshit. Po shihja sa majtas djathtas duke vra menien ku vallë e kishte pa Migjeni ate shkodranen që pyste “A…

Dy fjale per dosjet, Kadarene dhe “hakmarrjen” e Kakuse

Nga Astrit PATOZI Ismail Kadarenë nuk e kam takuar kurrë, por me mjafton vepra e tij për ta konsideruar se e njoh mjaftueshëm. Ndërsa me motrën e tij, Kadrien (Kakunë),…

Pse nuk behet ky vend…?!

Nga Jeta TOÇILA “Ky vend nuk bëhet!” Këtë fjali mund ta keni hasur shpesh jo vetëm si një slogan facebook-u, por edhe si fjalinë përmbyllëse të bisedave mes shqiptarëve mbetur…

A eshte vetem Velipoja…?

Nga Blerti DELIJA Lexova dhe degjova te lexuar nje shkrim per plazhin e Velipojes. Si natyre, jam tip kundershtues. Ata qe me njohin, mund ta konfirmojne. Ne rastin e ketij…

10 “keshillat” e gazetarit per nje portal te suksesshem…

Nga Taulant KOPLIKU 10 keshilla “te vlefshme“ per te patur nje portal te suksesshem 1 – Niseni gjithmone titullin e lajmit me keto fjale: Shperthen filani, Ja çfare ndodhi, Kapet…

O kurva, po digjet atdheu…!

Nga Bledi MANE Tym e flake anembane Shqiperise por intelektualet kokemedhenj po debatojne per Vojsaven, plaken e Skenderbeut sepse Mustafa Nano nga Skrapari ka bere nje kerkim akademik dhe e…