FOTO – Për herë të parë Lezha do të ketë udhërrëfyesit tursitikë, nis kursi për përgatitjen e tyre…

Turizmi vijon të mbetet shtylla kryesore e ekonomisë në Lezhë. Pavarësisht pandemisë, ky sektor arriti që gjatë sezonit veror të zbusë gropën e krijuar nga mbyllja gjatë muajve mars prill…

Gjykata jep vendimin, ja me sa vite dënohet ish- kryebashkiaku i Lezhës Fran Frrokaj…

Ish- kryebashkiaku i Lezhës, Fran Frrokaj është dënuar për shpërdorim detyre për shkak të tjetërsimit të pronave te ”Rana e Hedhun” në Shëngjin. Frrokaj i cili garonte nën siglën e…

FOTO – Shuhet misionari italian, për 20 vite solli shpresë, gëzim e besim në familjet e komunitetit rom- egjiptian

Ora shënoi 19:00 e datës 13 shtator 2020, kur në Romë pushoi së rrahu zemra e misionarit marianist Luciano Levri, i cili ishte sa italian po aq edhe lezhjan. E…

“Dasmat në Shkodër, Tiranë, Durrës, Vlorë nuk i ndalon askush…”, kryebashkiaku i Lezhës Ndreu kërkon lejimin e tyre

Teksa i bashkohet shqetësimit të pronarëve të lokaleve të dasmave në Lezhë, të cilët një ditë më parë ngritën zërin për situatën e krijuar, thotë se “gjithkush e di se…

“Kam bërë dy tampone deri tani…”, kryebashkiaku i Lezhës reagon pas lajmit se dy nënkryetarët janë me Covid-19

Kryetari i Bashkisë së Lezhës, Pjerin Ndreu thotë se ka rezultuar negativ në testet për Covid-19 dhe se deri më sot ka kryer 2 teste. Në një publikim në rrjetet…

Përplasje e shumëfishtë makinash në Lezhë, përfundojnë në spital dy persona të lënduar…

Një përplasje e shumëfishtë makinash ka ndodhur pasditen e sotme tek kryqëzimi i Shënkollit. Sipas dinamikës së ngjarjes, janë përplasur disa automjete me njëra tjetrën. Sipas burimeve dy persona kanë…

Nis ndërtimi i ujësjellësit në Zejmen të Lezhës, zgjidhet problemi 30 vjeçar i ujit të pijshëm për 10 mijë banorë…

Banorët e fshatrave Pllanë, Zejmen, Markatomaj, Tresh e Spiten në Njësinë Administrative të Zejmenit janë bërë protagonistë të një investimi të pritur prej më shumë se 30 vitesh. Bashkia e…

“30 vite që nuk investohet”, Shëngjini edhe pa rrugë, banorët ankohen: Ai pak ujë që vjen është i ndotur…

Jetojnë pranë bregdetit, por mungesa e investimeve i ka lënë pas në kohë. Lagjja sipër portit në Shëngjin nuk ka asnjë ndryshim me fshatrat e thellë malore. Mbi 220 familje…

Deti shqiptar merr një tjetër jetë, e moshuara nga Kosova humbet jetën në Shengjin…

Një tjetër pushuese nga Kosova ka humbur jetën në bregdetin shqiptar. Burime zyrtare nga policia e Lezhës bëjnë me dije se sot në Shëngjin, ka humbur jetën në det shtetasja…

REPORTAZH – Shengjini këtë verë “sfidon” edhe pandeminë, drita shprese dhe nota muzikore optimizmi…

Mbrëmjet në Shëngjin me drita shprese dhe nota muzikore optimizmi, me bekimin e vepres së Atë Zef Pllumit “Rrno për me tregue”. Turizmi bregdetar natyrisht në këtë kohë pandemie nuk…

FOTO – Promovimi i të drejtave të pronësisë industriale në bisneset e zonës së Lezhës…

Përfaqësuesit e Drejtorisë së Përgjithshme të Pronësisë Industriale patën një takim në qytetin e Lezhës, për promovimin e të drejtave të pronësisë industriale pranë bizneseve lokale të këtij qyteti. Takimi…

FOTO – Çdo centimetër e pastruar dhe e gatshme për pushuesit në Shengjin…

Çdo centimetër e pastruar dhe e gatshme për pushuesit në Shengjin. Bashkia e Lezhës po i kushton vëmendje të gjithë plazheve të saj për largimin e mbeturinave si dhe heqjen…