Ligji i ri, myftinjte kane te drejte te lidhin martesa

Qeveria turke planifikon t’u japë myftinjve të drejtën për të lidhur martesa. Organizatat e grave paralajmërojnë protesta. Që pas futjes në përdorim të Kodit Civil në vitin 1926 martesat në…

“Do të vritesh o qen”, kërcënohen Thaçi, Kurti e Ahmeti, shkak xhamia

Presidenti i Kosovës Thaçi, kryetari i Prishtinës Shpend Ahmeti dhe kreu i bashkësisë Islame, Naim Tërnava janë kërcënuar me anë të grafiteve. Pas grafiteve në muret e Fakultetit të Filologjisë…

Video/ Flamuri shqiptar ne Malin e Zi, i detyrueshem per perdorim ne 6 komuna

Ligji i ri për përdorimin e simboleve kombëtare në Mal të Zi, siç thonë ekspertët, eliminon mangësitë e ligjit të mëparshëm, që shpesh herë shkaktonte keqinterpretime të formave të ndryshme.…

Lajmi i mire per Ballist Morinen, vendimi do te merret nga Gjykata e Larte e Zagrebit

Pas vendimit të Gjykatës kroate për ekstradimin e Ismail “Ballist” Morinës në Serbi, në një intervistë për gazetën “Vecernje Novosti”, gjykatësi Pero Miloglav ka thënë se vendimi do të merret…

Regjistrohen sot deputetet e rinj te legjislatures se gjashte te Kuvendit

Sot fillon regjistrimi i deputetëve të rinj të legjislaturës së gjashtë të Kuvendit të Kosovës. Një ditë më parë Kryesia e Kuvendit ka vendosur që për tri ditë radhazi deputetët…

Nis racionimi i ujit te pijshem

Rreth 10 rajone që kanë kërkuar dekretimin e gjendjes së katastrofës natyrore, dëme të konsiderueshme në bujqësi si edhe Roma, me rreth tre milionë banorë, që racionon ujin e pijshëm.…

Risi/ Flamuri shqiptar valevitet ne kishen e famshme te Venecias

Një flamur që valëvitet në një nga nga tre harqet e tavanit që fsheh historitë biblike të Esterit dhe Mardocheos, paraqet një shqiponjë të zezë mbi sfondin e kuq dhe…

“Bomba” e deputetit, nje minister i ka bere nje dhurate 8 mije euro dashnores

Deputeti i koalicionit PDK-AAK-NISMA (PAN) nga radhët e Nismës, Milaim Zeka, ka thënë një intervistë në “TV Dukagjini” se do të ishte kandidat shumë serioz për ta udhëhequr Parlamentin, teksa…

Shperthim i fuqishem i bombes 250 kg, qetesohen banoret

Një shpërthim i fortë u dëgjua sot në Shtip nga shpërthimi i bombës së rëndë 250 kg me lëndë shpërthyese 160 kg TNT. Bomba ka qëndruar 25 ditë në ambient…

Letra e vajzes 8- vjecare per presidentin e Serbise Aleksander Vucic

Alisa Qirezi është 8-vjeçare. Ajo ka lindur një vit pasi Kosova shpalli pavarësinë. Në këtë letër ajo i kërkon presidentit serb Vuçiq që ta pranojë se ata kanë bërë krime në…

Temperaturat e larta, 10 mije persona kerkojne ndihme mjekesore

Kosova po përballet këto ditë me temperatura të larta, të cilat, sipas Instituti Hidrometeorologjik, kanë arritur në 35 gradë. Ngritja e temperaturave, si pasojë ka rritur edhe numrin e personave që…