‘Qan Sofia ke jataku, ububu se erdh Shijaku’, ironia e Lames: Pse jemi të fundit në rreshtin e dynjallëkut…

Kreu i ALUIZNI-t, Artan Lame i njohur për pasionin e tij per historine, kujton ne kete 7 mars, nje moment te vecante te historise se vendit. 7 marsin e 1914,…

FOTO TË RRALLA/ Si dukeshin para 10 viteve Adem Jashari me Hashim Thaçin e Kadri Veselin

Dy fotografi të papublikuara më parë, ku shihet edhe presidenti aktual Hashim Thaçi, kryeparlamentari Kadri Veseli dhe komandanti i UÇK-së Adem Jashari, janë publikuar sot.  Në fotografitë e siguruara nga…

DOSJET E ISH- SIGURIMIT/ Publikoi dosjen me emrat e spiunëve, Maks Velo: Dua të marr hak, duke…

“Jam tronditur aq sa akoma nuk e kam lexuar gjithë materialin imtësisht, dua të qetësohem që të vazhdoj”. Ndonëse ishte në dijeni për shkaqet e asaj që i ndodhi, dinte…

LETRA E RRALLË/ Si i shpëtoi qindra hebrenjtë e Beratit komandanti i Ballit Kombëtar

Nga Erald KAPRI Për herë të parë zbulohet një letër e rrallë nga lufta e cila hedh dritë mbi shpëtimin e mbi 2 mijë hebrenjve në Shqipëri. Bëhet fjalë për…

Flet Ismat Haxhia, vëllai i Izetit: Pse u vra Azem Hajdari, lidhja me trafikun e armëve në Kosovë

Ismet Haxhia tregon ne nje interviste deklaron prere se prita ku mbeti i vrare nuk ishte per Azemin, por thote edhe se pas asaj, vrasja e Azem Hajdarit i duhej…

VITI 1991/Telegrami i ushtarakëve të Vaut të Dejës: Enver Hoxha të shpallet hero… (dokumenti+emrat)

Më poshtë jepet i plotë telegrami i enveristëve ushtarakë me shërbim në Rrethin e Shkodrës. Me tekstin e tyre ultimativ mbronin një terrorist si Enver Hoxha dhe quanin “vandalë” e…

E PABESUESHME/ Enver Hoxha u përpoq të ndikonte në zgjedhjet italiane të vitit 1948…

Zgjedhjet politike të vitit 1948 kanë qenë një nga më kyçet në historinë politike të Italisë. Pas Luftës së Dytë Botërore, Europa Lindore, ishte vendosur nën sferën sovietike me garnizone…

VRASJA E AZEM HAJDARIT/ Flet Ismeti, vëllai i Izet Haxhisë: Prita ishte për Berishën…

Ismet Haxhia, i akzuari dhe i dënuari për vrasjen e Azem Hajdarit, në vijim të intervistes se tij, ka nje analize dhe perfundim te vetin lidhur me arsyen pse u…

FOTO/ Publikohet harta e rrallë italiane e shek XVII për territoret shqiptare

Nga Artan SHKRELI Meqe pas nje perndezjeje fillestare, interesi per botimim e gjerave te reja per Skenderbeun ka rene (qofte dhe per dromca jo te rendesishme), po bej me dije…

93 vjet pas vrasjes, Luigj Gurakuqi burrë-shteti i vërtetë

Nga Fotaq ANDREA Me shpalljen e pavarësisë dhe formimin e shtetit të ri shqiptar, Shqipërisë nuk do t’i mungonin njerëzit e mëdhenj, ata që do përkushtoheshin në veprën e shenjtë…

VITI 1991/ Kërkesa e çuditëshme për tu bërë pjesë e Sigurimit: Shënomëni dhe mua në armën e heronjve të heshtur

Nga Kastriot DERVISHI Marrëzitë e regjimit komunist dhe të njeriut të ri që prodhoi ky regjim janë të shumta. Sjell sot për shembull një njeri të indoktrinuar në masë të…

Rrëfimi i Ismet Haxhisë: Fatos Klosi na ofroi 100 mijë dollarë për dëshminë e Izetit kundër Berishës

Ismet Haxhia, vëllai i Izet Haxhisë, i cili kreu 15 vjet burg i akuzuar në vrasjen e Azem Hajdarit, akuzon ish-kreun e SHISH, Fatos Klosi se i ka ofruar 100…