“Nëse Eni dhe Fevziu nuk do të kishin intervistuar Xhisielën, nuk do e kishim njohur këtë tragjedi njerëzore, por…”

Kanë qenë të shumta reagimet ndaj intervistave të fundit televizive të Xhisela Malokut, ku në shënjestër të kritikave të ashpra janë vënë dy gazetarët; Eni Vasili dhe Blendi Fevziu. Madje,…

Paketa antishpifje e kryeministrit dhe 3 tetori si Ditë Botërore e Shtypit

3 maji i çdo viti përkujtohet si Dita Botërore e Lirisë së Shytpit. Por njerëzit e mençur të kësaj bote, kanë vendosur edhe një datë tjetër për të tërhequr vemendjen…

Lufta e çmendur për audiencën, Xhisiela fut në sherr tre media…

Siç ndodh gjithmonë, edhe çështja “Xhisiela” do të përdorej për audiencë televizive. E para media që “e kapi” Xhisielën ishte Report TV. Në emër të mbrojtjes së një vajze të…

Xhisiela i ka mërzitur të gjithë…

Tashmë kanë folur të gjithë dhe është më e qartë për këdo se çfarë ka ndodhur. Është një tragjedi me tre akte për vajzën jetime nga një fshat i Fushë-Krujës,…

“Fenomeni ‘Xhisela’ në shoqërinë shqiptare, të fortët intelektualë, shkrimtarë e diplomatë me dashnore që ua dinë dhe…”

Kryeministrisë, me moton “Kundër përdhunimit shtetëror” të Xhisela Malokut. Që në fillimet e kësaj historie të dhimbshme, ka një eksitim kolektiv për të gjetur si kokë turku më të fortin,…

Prangat e padrejta në duart e Rexhepit….

Prangat në duart e Rexhep Rahjës nuk janë as një rast për të bërtitur fitore, dhe aq më pak një çast gëzimi se drejtësia me sa duket po funksionin. Sepse…

Ligji dhe Maliqi

Nëse i drejtohemi “Fjalo rit të gjuhës shqipe” (Tiranë, 2006), do të mësojmë se ligji qenka një “normë a rregull i detyrueshëm, i miratuar nga organi më i lartë i…

“Pikë e zezë, ku jemi katandisur! Arroganca vulgare e kryeministrit, çfarë kërkon me një sulm të tillë?”

Dhunimi barbar i së resë krutane Xhisela Maloku dhe gjithë rruga që ndoqi kalvari i saj thellësisht dramatik ka tronditur dhe indinjuar mbarë opinionin publik shqiptar. Deri sot (e shtunë)…

Vatikani, Kina dhe komunizmi shqiptar…

Edhe pse nuk njihen ende me saktësi termat e marrëveshjes së nënshkruar këto ditët e fundit ndërmjet Vatikanit dhe Republikës së Kinës, mund të themi me siguri se kjo marrëveshje…

“Rrënjët e urrejtjes së shqiptarëve ndaj politikanëve…”

Gjatë diktaturës komuniste, në lëndën e filozofisë trajtohej edhe një temë paksa specifike, e cila atë botë dukej sa e pakuptueshme, aq edhe intriguese. Përkufizohej si: “E drejta borgjeze, pa…

“Historia e Xhiselës nuk është vetëm halli dhe fatkeqësia e saj, por turpi dhe nënshtrimi i mbarë shoqërisë”

Torturat makabre mbi trupin e 25 vjeçares Xhisiela Maloku nuk janë të rënda, vetëm për përdhunimin sitematik, cigaret e fikura në kofshë, goditjet me qytën e pistoletës mbi kokë. Historia…

“Jetimja e dhunuar nga djali i deputetit, a ka fuqi Rama të shkundë zgjedhën që i kanë vënë mbi qafë …?”

Një jetime e keqtrajtuar, del nga askush – landi shqiptar dhe vendos gishtin mbi plagën e madhe të re, të shoqërisë shqiptare: Arroganca e vrazhdë e njerëzve të veshur me…