NGA AFRIM KRASNIQI – Presidenti që na duhet…

Brenda pak ditësh, Kuven di i RSH nis procedurën kushtetuese për zgjedhjen e Presidentit të ri të Republikës. Koncepti i “zgjedhjes” në rastin e Presidentit është më afër konceptit “emërim”…

ANALIZA – Ndeshja me Partizanin vendimtare për sezonin e Vllaznisë, të ardhshmin por edhe për pankinën e Plorit…

Pas barazimit pa ngjyra të Vllaznisë në “Loro Boriçi” me Laçin me trajner të ri edhe pse me moshë të vjetër, Vllaznia në mesjavë zbret sërish në fushën e blertë…

ANALIZA – Kongresi i PS- së për të evidentuar se Ramës i rrezikohet pushteti “i përjetshëm” nga SPAK dhe…Berisha

Kongresi i Partisë Socialiste është event jo vetëm për anëtarë, mbështetës e simpatizantë të kësaj force politike. Në përfundim të vitit të parë të mandatit të tretë qeverisës, zhvillimet e…

ANALIZA- Një princ kurore mbretërore kandidat për president në krye të republikës parlamentare…

Monarkia dhe republika janë dy forma qeverisje të shteteve e kombeve aktualisht. Me zhvillimin e shoqërisë njerëzore, republika si formë e qeverisjes, është përhapur më gjërësisht në të katër anët…

OPINION – Maskarada e Enver Hoxhës në Opinion-in e Koranit ku i jepet hapësirë kriminelëve dhe spiunëve të diktaturës

Mbrëmë në emisionin Opinion të TV Klan kishte si temë, “Profili i Enver Hoxhës nëpërmjet dokumentave sekrete!”. Hapa të gjitha gazetat TV-të dhe portalet se mos kishte ndonjë reagim për…

Brdariç e pësoi nga arbitrimet, Plorin e kanë vënë në dilemë por edhe “i djegin” investimin Xhaferit

Duke pare reagimin e mbremshem te stafit shkodran, te futbollisteve te Vllaznise, por edhe te tifozeve kuqeblu ndaj arbitrave per golin e anulluar nga arbitri Ferataj ne gjysmefinalen e Kupes…

ANALIZA – A do të ketë guxim apo ndërgjegje që të dëmtojë sërish PD- në dhe të djathtën Lulzim Basha…?

Shkëndijat apo “xixat” që lëshon guri flesibël janë simbolika e fortë e asaj që ka ndodhur në Partinë Demokratike të paktën nga 9 shtatori 2021. Në ankthin e ruajtjes me…

NGA IMELDI SOKOLI – Analiza e numrave të 6 Marsit, sa e rrënuar del Bashkësia e PD nga ky proces?!

Me që tollovia e zgjedhjeve mbaroi dhe si përfundim dallohen qartë kush janë fituesit, kush janë ato që do donin të fitonin e kush janë ato që pandehin se kanë…

ANALIZË – Skenari për rikthimin e Bashës dhe dilema “më mirë origjinalin apo një kopje të shëmtuar të krye të PD- së”…?!

Dorëheqja e Lulzim Bashës nuk është shenjë përgjegjshmërie apo përpjekje e mbrame për të ribashkuar Partinë Demokratike. Kush e lexon ndryshe, nuk ka jetuar asnjë ditë me realitetin e politikës…

NGA ERVIS KRYMBI – Dita Ndërkombëtare e Pyjeve, zjarret kërcënim i madh për Europën e Shqipërinë…

Dita Ndërkombëtare e Pyjeve shënohet më 21 mars. Si e tillë ajo është shpallur me një rezolutë të Asamblesë së Përgjithshme të Kombeve të Bashkuara. Çdo vit, ngjarje të ndryshme…

NGA ILIR LEVONJA – Lulzim Basha, Presidenti i ardhshëm i Shqipërisë…?

A i takon Lulzim Bashës të jetë Presidenti i ardhshëm i Shqipërisë? Le ta gjykojmë thjeshtë dhe ftohtë. Në të njëjtën kohë duhet të kemi parasysh ashtin kushtetues, atë që…

NGA BEN BLUSHI – Jeta jonë do të ndryshojë nga kjo luftë…

Sa më shumë lexoj shtypin perëndimor, aq më shumë besoj se bota jeton në të shkuarën. Nuk lexon dot asgjë për të ardhmen. Ka qindra pyetje për sot dhe asnjë…