MINUTA E FUNDIT – Termet në Shkodër para pak minutave, u ndje edhe në Malin e Zi dhe Kosovë….

Shkodra është lëkundur nga termeti para pak minutava, fiks në orën 22:37. Sipas asaj që raporton Qendra Europiane për Monitorimin e Terneteve, termeti ka qenë mjaft i fortë 4.6 i shkallës Rihter.

Sipas informacioneve të para, lëkundjet janë ndjerë në Shqipëri, Malin e Zi dhe Kosovë. Epiqendra e termetit është evidentuar në distancë 55 km në PerëndimVeriPërendim të Prizrenit dhe 17 km në VeriLindje të Pukës, rreth 5 km në veri të Fushë- Arrëzit.


Thellësia e lëkundjes ishte 2 km. Në qytetin e Shkodrës, sidomos në katet e larta, lëkundja është ndjerë për disa minuta, duke ngjallur panik tek qytetarët.

Deri në këto momente, paravërisht magnitudës së lartë të termetit, nuk raportohet për dëme në asnjërin nga vendet ku ka patur lëkundje. Veç Shkodrës, termeti është ndjerë edhe në Tiranë e qytete të tjera të vendit.