MINUTA E FUNDIT/ Shqiptari 50 vjeçar ishte nisur drejt Italisë por përfundon në “birucë”, kontrolli i policisë në makinë e fundos…

Shërbimet e Policisë Kufitare Durrës në zbatim të detyrave të përcaktuara në Planin e Masave për rritjen e kontrollit me qëllim parandalimin, evidentimin dhe goditjen e trafikimit të lëndëve na.rkotike, si dhe në bazë të analizës së riskut, kanë goditur një rast të tentativës për trafikim të lëndëve na.rkotike.


Gjatë kontrollit të ushtruar në vijën e dytë, në pikën e kontrollit të mjeteve, në mjetin tip Opel me drejtues shtetasin A. S. shërbimet e Policisë Kufitare duke përdorur edhe qenin antid.rogë kanë konstatuar se në brendësi të automjetit kishte lëndë na.rkotike.

Menjëherë është njoftuar grupi hetimor dhe Specialistët për Hetimin e Na.rkotikëve në DVP Durrës.

Gjatë kontrollit të imtësishsëm të automjetit në gomën rezervë dhe në brendësi të vendit ku ajo vendoset, Policia gjeti dhe sekuestroi në cilësinë e provës materiale 25 pako me lëndë na.rkotike, me peshë 11 kg, e dyshuar he.roinë.

Në përfundim të veprimeve, Specialistët për Hetimin e Na.rkotikëve në Drejtorinë Vendore të Policisë Durrës bënë arrestimin në flagrancë të shtetasit A. S., 50 vjeç, banues në Zvicër, drejtuesi i mjetit.

Materialet hetimore i kaluan Prokurorisë Pranë Gjykatës së Shkallës së Parë Durrës, për veprime të mëtejshme, për veprën penale “Trafikimi i na.rkotikëve”.