MINUTA E FUNDIT – Shqipëria lëkundet nga termeti, ja ku ishte epiqendra dhe sa magnituda…

Një tërmet me magnitudë 3.2 ballë të shkallës Rihter ka goditur mbrëmjen e sotme qytetin e Elbasanit.

Sipas Qendres Europiane për Monitorimin e Termeteve, epiqendra ka qenë 42 km në VeriVeriperendim të Elbasanit dhe 15 km në JugPerendim të Centar Zhupa në Maqedoninë e Veriut.


Thellësia e lëkundjes ka qenë 2 km, ndërsa termeti është ndjerë në orën 22.36 sipas asaj shqiptare.

Edhe natën e kaluar, thuajse në të njëjtën orë, Shqipëria është lëkundur nga një tjetër termet por me magnitudë më të vogël, 2.2 ballë sipas shkallës Rihter.

Nuk dihet ende nëse ka dëmtime të banesave të shkaktuara si pasojë e lëkundjeve sizmike.