“Maqedonia e Veriut në zgjedhje të parakohëshme…”, Zoean Zaev: Brukseli na bëri padrejtësi…

Maqedonia e Veriut do të shkojë në zgjedhje të parakohshme një ditë pasi BE vendosi të mos celë negociatat. lajmi u bë i ditur nga vetë kryeministri Zoran Zaev në një prononcim për mediat.

“Para dy dite Brukseli na bëri padrejtësi, ne kemi kryer të gjitha obligimet. Ata nuk e mbajtën fjalën dhe nuk dhanë datë. Kjo është një gabim historik i Evropës. Falënderojmë shumicën e liderëve të Evropës. Kjo është një vendim i Evropës dhe problemeve të tyre të brendshme.


Ne jemi përgjegjës dhe kjo kërkon nga ne vendim serioz, secili politikan duhet të jetë përgjegjës, dal me përgjegjësi para qytetarëve. Ëndrra evropiane e Maqedonisë nuk do të shuhet. Për këtë marr përgjegjësi, organizojmë zgjedhje të parakohshme parlamentare, ky do të jetë edhe propozimi im në mbledhjen e liderëve”- tha mes tjerash Zaev.

Copyright © ShkodraWeb Media

ShkodraWeb Media

ShkodraWeb Media