“Laguna e Vilunit”, dalin 5 urdher arreste te tjera per grupin e trafikanteve te droges

Grupi i cili trafikonte drogë nga Laguna e Vilunit ka qenë një ndër më të strukturuarit që ka hetuar prokuroria e krimeve të rënda.  Deri më tani në periudha të ndryshme kohore janë arrestuar 11 persona.
Të premten pasdite dhe këtë të shtunë Gjykata e Apelit për krimet e rënda i ka miratuar prokurorisë edhe 5 urdhër-arreste të tjerë. Këta persona janë shpallur në kërkim pasi nuk janë gjetur ne banesat e tyre.
Sipas prokurorisë ata kanë patur rol aktiv në trafikimin e 700 kilogramëve kanabis të cilat u sekuestruan në 2014 në Vilun. Identitetet nuk behën publike për shkak të sekretit hetimor, por sqarohet veprimet e tyre janë zbuluar nga përgjimet. Vlen për tu sqaruar se Gjykata e Shkallës së Parë nuk i miratoi urdhër-arrestet, të cilat detyruan prokurorinë t’i drejtohej Apelit.
Prokurorisë së Krimeve të Rënda iu deshën dy vjet hetime dhe bashkëpunim i ngushtë me autoritet italiane për të arrestuar 4 persona të tjerë, të cilët trafikonin kanabis drejt vendit fqinj nga Laguna e Vilunit.
Tre vjet më parë u arrestuan 7 persona dhe u dënuan nga Gjykata e Krimeve të Rënda. Vazhdon të jetë në kërkim nje shtetas i cilësuar një prej njerëzve të rëndësishëm të këtij rrjeti.
Ndërsa në qershor u arrestuan Andi Mita, Kasëm Piluri, Altin Rramolli dhe Andrea Çaushi. Ky i fundit u lirua me pas nga Gjykata e Apelit për Krimet e Rënda. Prokurorët thonë se këta persona kishin përgatitur trafikimin drejt Siçilisë të rreth 3.5 ton kanabis. Ky grup furnizonte familjet mafioze me kanabis në Siçili. /Tv Klan/