Kritikat dhe sulmet raciste, Mesut Ozil braktis kombëtaren dhe Gjermaninë

Mesut Ozil e nisi Botërorin me mjaft kritika ndaj tij për shkak të fotos me presidentin e Turqisë Regep Taip Erdogan.

Gjithsesi kjo nuk ishte asgjë në krahasim me ato që do të vinin gjatë zhvillimit të ndeshjeve në “Rusi 2018”. Dështimin, figura të njohura të sportit në Gjermani, por edhe tifozë të shumtë, ia faturuan 30-vjeçarit me orgjinë nga Turqia.

Edhe disa ditë pas eliminimit Mesut Ozil ishte në qendër të vëmendjes, aq sa i ati i tij e këshilloi të largohej nga kombëtarja gjermane. Kjo edhe për sulmet raciste.

Ndërkohë sot raportohet se futbollisti e ka marrë vendimin. “Sky Germany” shkruan se lojtari i cili aktivizohet me Arsenal ka zgjedhur jo vetëm të braktisë kombëtaren, por edhe vendin, për t’u larguar gjithmonë nga Gjermani.