“Kemi luftuar për Kristjan Vulajn, por…”, Alban Xhaferi: Humbja e Vllaznisë ndaj Egnatias nuk justifikohet…

Alban Xhaferi nuk e përtyp dot humbjen e fundit ndaj Egnatias, por nga ana tjetër është i bindur se Vllaznia është më e fortë se ajo e sezonit të kaluar. Presidenti i kuqebluve tregon në një intervistë ekskluzive për “Panorama Sport”, se ka besim absolut te skuadra aktuale dhe trajneri Mirel Josa për t’i shkuar deri në fund ëndrrës për rikthimin e titullit kampion në Shkodër. Xhaferi prek të gjitha temat më të nxehta rreth skuadrës, deri tek aktivizimi i paktë i Kristjan Vulajt, për të cilin thekson se ka bërë “luftë” për ta afruar.

Alban, fitoni ndaj Kukësit dhe Tiranës, por humbni kundër Erzenit dhe Egnatias. Çfarë përshtypje ju la disfata e thellë në Rrogozhinë?


Faktikisht në të dyja humbjet që kemi bërë, skuadra ka luajtur shumë dobët. Me Erzenin menduam se ishte fillimi i kampionatit dhe nuk ishim kolauduar ende si ekip, duke futur këtu edhe një nënvlerësim apo mendjemadhësi që treguan lojtarët ndaj kundërshtarit. Ndërsa te humbja e fundit me Egnatian, nuk ka asnjë justifikim. Pasi u kaluan me sukses dy skuadra si Kukësi dhe Tirana, duhet të vazhdohej me fitore në Rrogozhinë. Shumë gjëra çaluan dhe ndoshta mund të them se mungesat apo ndryshimet e detyruara në formacion ndikuan. Goli i shpejtë e goditi skuadrën dhe nuk reaguam. Ne e kemi bërë një analizë, por nuk është justifikuese gjithsesi.

Çfarë doni të thoni me këtë?

Në asnjë aspekt nuk mund të gjejmë alibi për humbjen në Rrogozhinë. Në atë ndeshje ne nuk prodhuam fare lojë. Motivimi ka qenë më i madh nga lojtarët në përballjet me skuadrat më të forta në letër, por ky është gabim, sepse duhet të luajnë njësoj ndaj kujtdo kundërshtari. Për mua Egnatia ka bërë një skuadër shumë të mirë dhe e pësuam keq ndaj tyre. E përsëris, humbja e fundit është e papërtypshme dhe nuk ka asnjë justifikim. Natyrisht, ky është futbolli dhe këto ndodhin në çdo kampionat, por duhet të shohim përpara.

Ju prisni një kthesë të shpejtë apo e ndieni se diçka nuk shkon në skuadër dhe këtë ndoshta e keni analizuar së fundmi edhe me stafin?

Absolutisht që unë besoj shumë te kjo skuadër dhe trajneri Josa, bashkë me stafin e tij. Kjo është e padiskutueshme. Pjesa teknike i përket trajnerit, por unë si president di të them se jam munduar të bëj më të mirën në ndërtimin e një skuadre pretendente. Sigurisht do të donim të kishim gjëra edhe më të mira, por në këtë moment duhet të flasim për skuadrën që kemi.

A mund të themi se ka një çështje “Vulaj” në skuadër…?

Unë nuk mund të ndërhyj në anën teknike. Këtë e shikon më mirë në stërvitje trajneri Josa, por unë si president di të them që Vulaj për ne është një blerje shumë e rëndësishme. Kemi luftuar për ta marrë te Vllaznia, por ana teknike, kondicioni fizik i tij apo skema, janë gjëra që nuk më takojnë mua, por trajnerit. Ka luajtur në dy nga katër ndeshjet e kampionatit, por ekipi do të ketë nevojë për të në një sezon të gjatë. Rëndësi ka që ai të jetë i gatshëm në çdo moment. /NGA JORGIS MEMO – PANORAMASPORT.AL, INTERVISTËN E PLOTË MUND TA LEXONI NË VERSIONIN PRINT TË GAZETËS “PANORAMA SPORT”/