Hyri në det të shpëtojë vëllanë dhe një shok të tij, kush është futbollisti 18 vjeçar që humbi jetën, i ardhur nga Anglia për disa ditë pushime

Një ngjarje e rëndë ndodhi mesditën e sotme në Durrës, ku një 18-vjeçar u mbyt në det, pasi u fut për të shpëtuar dy të mitur, njëri prej të cilëve ishte vëllai i tij.

Bëhet me dije se tragjedia ndodhi në plazhin e Pisht Pallës, ku i riu Anri Kashiku ishte futur për të shpëtuar vëllain e tij Ersian Kashiku , dhe shokun e tij 15-vjeçar që rrezikonte të mbytej. Bashkë me ta ishin edhe disa shokë nga Shën Vlashi i Durrësit, fshat që është shumë pranë vendit të ngjarjes.


Ata kanë shkuar paradite në det, por nga mesdita, rresth orës 12:00-13:00 deti ka filluar të trazohet dhe dy 15-vjeçarët kanë hasur vështirësi në ujë. Me t’i parë, Anri Kashiku është futur menjëherë në ujë për t’i shpëtuar.

I riu ka shkuar fillimisht me pedalone për të shpëtuar të miturit, por edhe mjeti filloi të mbytej. Në këtë moment Kashiku ka vendosur të mos e marrë mjetin, duke shkuar të shpëtojë vëllanë dhe shokun e tij me not. Ndërkohë, dallgët e kanë nxjerrë sërish pdealonen në breg.

18-vjeçari hero ia doli të shpëtonte dy të miturit që tashmë janë jashtë rrezikut për jetën.

Shpresat për ta gjetur të gjallë Kashikun u shuan pasi kaloi kohë dhe nga i riu nuk dukej asnjë shenjë. Policia njoftoi më vonë se kishte gjetur trupin e pajetë të 18-vjeçarit. Pas shumë minutash, trupi i pajetë i Anri Kashikut është gjetur rreth 20 metra nga bregu i detit.

“Në vijim të informacionit paraprak për shtetasin A. K., rreth 18 vjeç, që dyshohet se u fut në det, për të shpëtuar dy fëmijë të mitur, ju bëjmë me dije se: Shërbimet e Policisë Kufitare kanë gjetur dhe kanë nxjerrë nga uji, trupin e pajetë të shtetasit A. K.”, njoftoi policia për ngjarjen.

Ndërkohë, Arbër Hajdari, shkruan: Ky është ëngjëlli, Anri Kashiku, i cili u mbyt sot në plazhin e Durrësit, pasi hyri të shpëtonte vëllain e tij të mitur dhe shokun e tij. Ai u shpëtoi jetën dy të miturve, por vetë nuk ia doli dot.

Futbollisti 18 vjeçar Anri Kashiku i dha vlerë jetës me jetë, tregoi se forca e dashurisë vëllazërore triumfon mbi gjithçka, heroizmin nuk e përdori në rrjetet sociale por na tregoi të gjithëve se mes nesh paska edhe ëngjëj të heshtur. Ëngjëj që kjo botë nuk i mban dot por valëzojnë me dallgët e detit…
Lamtumirë jeta e ndërprerë, sa pak jetove!

O Zot Mëshiroje këtë djalë
Ngushëllime familjarëve