Greqia e fillon javën nën tronditjet e termetit, ja ku ishte epiqendra dhe sa magnituda e lëkundjes…

Tronditet Greqia. Një tërmet me magnitudë 4.1 të shkallës Rihter është regjistruar mëngjesin e së hënë në Kretë. Bëhet me dije se epiqendra ishte 15 km në juglindje të Zakros.

Sipas Institutit Gjeodinamik, tërmeti ka ndodhur në orën 06: 31 të mëngjesit të së hënës.


Epiqendra e tërmetit ka qenë në zonën detare në juglindje të Zakros dhe thellësia është llogaritur në 2 km.