FOTO TË RRALLA/ Flamuri shqiptar që shkoi në Hënë me “Apollo 15”, kur teknik i NASA ishte një gjirokastrit…

Në vitin 1971, në Hënë niset “Apollo 15” dhe në bordin e saj u vendosën 32 flamuj të vegjël nga e gjithë bota, të kapur me litar. Tekniku i lartë i NASA-s në atë kohë ishte William Kokalari, apo Vilson Kokalari. Ai ishte një shqiptar me origjinë nga Gjirokastra.

Pas përfundimit të misionit, flamujt dolën në një ankand të madh. Flamuri në fjalë, atë kohë me yllin e verdhë, ka një shkrim të astronautit dhe firmën e tij. Ai shoqërohet dhe me një certitikatë origjinaliteti. Sot flamuri është në duart e sigurta të koleksionistëve./Tch/

Loading...

Postimet e fundit nga ShkodraWeb

Gjykata lë në qeli dy të rinjtë, lënduan efektivin e policisë gjatë protestës tek Kuvendi…

Gjykata...

Apeli i Shkodrës jep vendim: Të vijojë puna për hec-et në Valbonë! Banorët: U morën firma edhe nga persona që nuk jetojnë…

Në...

Sherr për “një fjalë goje” në Shkodër, por 20- vjeçari përfundoi në spital në gjendje të rëndë…

Konflikt...

Close