FOTO/ “Njeriu i lindur në Shqipëri kishte pas një ushtri kreditorësh…”, media holandeze për “Presidentin e Çamërisë”…

Mediat holandeze raportojnë lajmin për atentatin ndaj Festim Latos, presidentit të vetëshpallur të Çamërisë. Në artikullin e publikuar nga media holandeze thuhet se pas Latos ishin vënë pas një numër kreditorësh dhe se ai ishte deklaruar i falimentuar në prill nga Gjykata e Zutphen. Sipas diplomatit holandez Zandberg Lato bashkëpunonte me biznese që nuk paguan TVSH.

“Njeriu që u gjet i v.dekur të shtunën pasdite përgjatë Nieuwe Ubbergseweg në Nijmegen është ndoshta v.iktimë e një projektligji. Bëhet fjalë për Festim Lato, burime thonë për Omroep Gelderland. Njeriu i lindur në Shqipëri kishte një ushtri kreditorësh pas tij.

Person i që u gjet i vdekur të shtunën pasdite përgjatë Nieuwe Ubbergseweg në Nijmegen është Festim Lato, i lindur në Shqipëri pas të cilit ishin vendosur një ushtri kreditorësh.

Policia njoftoi më herët se kishte marrë informacione lidhur me ngjarjen. Lato u raportua si i humbur javën e kaluar. Trupi i tij u gjet në rrugë të shtunën pasdite. Në vitet e fundit, Lato ka jetuar në Betue.

Ai ishte shpallur president i Çamërisë, një rajon i cili po lufton për pavarësi në kufi mes Shqipërisë dhe Greqisë. Sipas njerëzve në zonën e tij Lato kishte borxhe me kompani dhe indivdidë që shkonin deri në miliona euro

“Ai solli shumë para në të holla përtej kufirit me Shqipërinë”, thotë diplomati Jeroen Zandberg.

Zandberg shprehet i tronditur nga vdekja e tij.

“Ishte një njeri i qetë. Ai ka bërë biznes me sipërmarrësit të cilët nuk paguajnë TVSH. Si rezultat, ai bëri një numër marrëveshjesh të fshehura. Kompanitë dhe qeveritë e mëdha, ndër të tjera, thuhet se i huazuan atij shuma të mëdha parash dhe kurrë nuk e panë atë përsëri”, thotë Zandberg.

Lato thuhet se u deklarua falimentuar në prill nga Gjykata në Zutphen. Vdekja e tij raportohet edhe nga mediat në Shqipëri . Si një president i vetëshpallur, Lato rregullisht kishte shfaqje publike.

Përveçse ishte president, Lato ishte gjithashtu trajner i kombëtares së futbollit të Çamërisë. Në 2017, ajo skuadër në Hagë fitoi finalen e turneut për Kupën Botërore të UNPO, një turne për vendet dhe rajonet e panjohura”, thuhet në artikullin e medias holandeze.


Për t’u bërë pjesë e grupit të "ShkodraWeb Media" mjafton të klikoni JOIN GROUP dhe kërkesa do t’ju aprovohet.

KOMUNITETI SHKODRAWEB MEDIA ONLINE: https://www.facebook.com/groups/shkodrawebportal