FOTO/ “Myslimanë e të krishterë bashkë, Gjergj Fishta dhe Luigj Bumçi, anëtarët e rinj të…”, çfarë shkruante shtypi francez 100 vite…

“Paris-Midi” ka botuar, të dielën e 16 marsit 1919, në ballinë, një shkrim në lidhje me emërimin, 100 vite më parë, të Luigj Bumçit dhe Gjergj Fishtës në delegacionin shqiptar që përfaqësonte kombin tonë në Konferencën e Paqes në Paris, me titull:

Myslimanët dhe të krishterët janë dakord në Shqipëri

Delegacioni shqiptar në Konferencën e Paqes është rritur me dy anëtarë të rinj. Ata janë Imzot (Luigj) Bumçi, peshkop i Lezhës dhe anëtar i Qeverisë së Përkohshme, dhe Ati Gergj Fishta, françeskan i Shkodrës dhe poet i madh kombëtar shqiptar.

Këta dy delegatë të rinj, që gjatë audiencës së Papës, në Romë, morën miratimin e Atit të Shenjtë, afirmojnë në këtë Konferencë bashkimin e ngushtë të krishterëve në Shqipëri me myslimanët në lidhje me kërkesat e tyre kombëtare.

Loading...

Postimet e fundit nga ShkodraWeb

Humb jetën babai i tre fëmijëve, punonte prej vitesh për nxjerrjen e pllakave të gurit…(emri)

Një...

Partia e re e Hajdarit, ironia e ish- ministrit të Ramës: Kap ç’a t’kapësh, financimi “sekret”, selia në Kryeministri…

Ish-ministri...

GRABITJA NË RINAS/ Prokuroria nis marrjen në pyetje të drejtuesve të aeroportit për sigurinë…

Më...

Close