Flet babai i te riut te vrare ne Greqi: Po vonojne zbardhjen, Shqiperia po neglizhon

Familjarët e Pëllumb Marnikollajt, të riut nga Lezha që dyshohet se u vra një vit më parë nga policia greke akuzojnë shtetin helen se po përpiqet me çdo kusht që të fshehë ngjarjen. Gjithashtu ata denoncojnë neglizhencën e shtetit shqiptar si dhe akuzojnë ambasadën shqiptare në Athinë se po bashkëpunon për fshehjen e së vërtetës.

Kur kanë kaluar një vit nga vdekja e të riut nga Lezha Pëllumb Marnikollaj nga dhuna policore në Greqi ngjarja vijon të mbetet ende pa autor. Babai i të ndjerit, Nikoll Marnikollaj thotë se hetimet po zvarriten qëllimisht dhe se autoritetet greke po përpiqen me çdo kusht që të fshehin të vërtetën


Nga ana tjetër, Marnikollaj denoncon dhe neglizhencën e autoriteteve shqiptare. Veç neglizhencës, ai akuzon Ambasadën Shqiptare në Athinë se po bashkëpunon për të mbuluar këtë ngjarje. Pëllumb Marnikollaj gjeti vdekjen brenda një rajoni policie në Greqi me 3 gusht të vitit 2016-të. Pas ekspertizës të kryer në trupin e viktimes rezultoi se vdekja e të riut kishte ardhur nga goditja me sende të forta në kokë. /SHQIPTARJA.COM/