Festonin karnavalet, makina futet në mes të turmës në Gjermani dhe shkakton 30 të lënduar- disa rëndë…

Një makinë përfundoi mes turmë në një procesion të Karnavaleve në Volkmarsen në Hesse, Gjermani, duke shkaktuar mbi 30 të lënduar, përfshirë disa fëmijë, raporton agjencia e lajmeve Dpa. Shoferi është ndaluar nga policia gjermane. Një dëshmitar tha se “makina rriti shpejtësinë duke iu afruar procesionit”. Disa të lënduar janë në gjendje të rëndë.


Për policinë e Kassel është akoma herët për të thënë nëse shoferi që hyri mes turmës ka vepruar qëllimisht. Gjithsesi sipas një dëshmitari makina është afruar rreth 30 metër nga turma dhe më pas ka shtuar gazin.