FENOMENET QIELLORE/ NASA jep alarmin: Një asteroid po i afrohet me shpejtësi Tokës…

Asteroidi 2016 NF23 do të kalojë pranë planetit Tokë pak pas orës 1 të mëngjesit të 29 gushtit në Mbretërinë e Bashkuar. ‘Shkëmbi’ gjigand i hapësirës po fluturon drejt planetit një shpejtësi prej më shumë 9 kilometra në sekondë.


Në këtë shpejtësi të pabesueshme, Asteroid NF23 lëviz më shpejt se avioni i Concord, i cili arriti shpejtësinë 2,179 km/h. Asteroidi është më i madh se Piramida e Madhe e Gizës në Egjipt (139m) dhe katedralja e Shën Palit në Londër (110 metra).

Për shkak të madhësisë së tij, asteroidi është i futur në listën e NASA-s, të ashtuquajtur “Asteroidë potencialisht të rrezikshëm”. Asteroidët potencialisht të rrezikshëm janë të gjitha gurët hapësinorë më të mëdhenj se 140 metra.

Për t’u bërë pjesë e grupit ShkodraWeb Media mjafton të klikoni: Join Group" dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi ShkodraWeb Media ju mirëpret!