EMRI – I dënuar nga Gjykata e Apelit Shkodër dhe në kërkim nga Belgjika, arrestohet 33 vjeçari i rrezikshëm…

Policia e Lezhës ka finalizuar operacionin e koduar ” Ixellesi”, për kapjen e personave të shpallur në kërkim ndërkombëtar. Në pranga ka rënë shtetasi Vladimir Doda, i shpallur në kërkim ndërkombëtar për veprën penale “Pjesëmarrja në organizatë kriminale”, në rrethana rënduese.

Njoftimi i policisë:


Shërbimet e Komisariatit të Policisë Lezhë, në vijim të punës për kapjen e personave të shpallur në kërkim ndërkombëtar, në bazë të informacioneve të siguruara në rrugë policore, kanë bërë të mundur lokalizimin, kapjen dhe ndalimin e shtetasit:

V. D., 33 vjeç, banues në Lezhë.

Ky shtetas ishte shpallur në kërkim ndërkombëtar, pasi Gjykata e Eupen, Belgjikë, i ka vendosur masën e sigurisë “Arrest në burg” për veprën penale “Pjesëmarrja në organizatë kriminale”, në rrethana rënduese, parashikuar nga Kodi Penal belg.

Ky vendim është njohur nga Gjykata e Rrethit Gjyqësor Lezhë dhe është lënë në fuqi nga Gjykata e Apelit Shkodër.

Materialet hetimore u referuan në Prokurorinë e Rrethit Gjyqësor Lezhë, për veprime të mëtejshme.