EMRAT – Sulmuan me amë kimike ushtarët në Uzinën e Armëve në Gramsh, idetifikohen dy shtetasit rusë…

Pas ngjarjes së rëndë në Gramsh ku tre shtetas rusë sulmuan dy ushtarë shqiptarë për të hyrë në Uzinën e Armëve janë zbardhur edhe emrat e tyre. Një shtetase ruse është identifikuar si Svetlana Timofoeva, 33 vjeçe.

Ndërkohë një prej shtetasve rusë është Mikhail Zorin, 23 vjeç. Ata janë kapur pasi hodhën lëndë kimike drejt ushtarëve në uzinën ushtarake të Gramshit.


Gjatë marrjes në pyetje nga grupi i Antiterrorit, të ndaluarit kanë deklaruar se kanë ardhur në Shqipëri si turistë.

Atyre u janë sekuestruar pasaportat dhe sendet vetjake (aparate fotografikë dhe lëndë djegëse kimike), pasi u lëshua urdhër i ndalimit nga prokuroria.

Në çantën e Mikhail Zori është gjetur një aparaturë spiunazhi, ku në çipet e tyre janë zbuluar foto të uzinës ushtarake të Gramshit të kryer gjatë dy ditëve të fundit.

Pas kësaj grupi hetimor ka ngritur dyshimet se ata kanë ardhur me një mision sekret në uzinën Ushtarake të Gramshit.