EMRAT – Edi Rama prezanton sekretariatin e PS- së dhe qeverinë e re, Edona Bilali Ministre Shteti për Sipërmarrjen dhe kryetare PS për Qarkun Shkodër

Kryeminstri Edi Rama ka zbuluar sot emrat e zgjedhur të drejtuesve të rinj të Sekretariateve të PS-së, kandidatëve për Kryesinë e re, përbërjen e qeverisë dhe kryetarin e Kuvendit. Gramos Ruçi do të zëvendësohet në krye të parlamentit nga Lindita Nikolla, ndërsa Edona Bilali do të jetë Sekretare Shtetit për Sipërmarrjen në qeverinë Rama 3 por edhe kryetare e PS në nivel qarku për Shkodrën.

Ndryshe nga pritshmëritë apo edhe premtimet e fushatës për një “mandat për Shkodrën”, nuk ka ndodhur kështu. Para 4 viteve starti i qeverisë “Rama 2” ishte me zëvendëskryeministër e ministër të jashtëm nga Shkodra, Senida Mesi dhe Ditmir Bushati, ndërsa sivjet është rezervuar vetëm një karrige, ajo e ministres së shtetit për Bilalin.


EMRAT E SEKRETARIATIT

Damian Gjiknuri, Sekretari i Përgjithshëm

Blendi Klosi, Sekretar Organizativ

Etjen Xhafaj, Sekretari i Dixhital

Anila Denaj, Sekretariati i Burimet Njerëzore PS

Etilda Gjonaj, Sekretarja e Forumit të Gruas në PS

Romina Kuko, Sekretare e Marrëdhënieve me Jashtë në PS

Bojkena Basha, Sekretare për Rininë

QEVERIA “RAMA 3”

Zëvendës kryeministri do të jetë Arben Ahmetaj

Ministri për Punët e Jashtme dhe Europën Olta Xhaçka

Ministri i Mbrojtjes Niko Peleshi

Ministri i Drejtësisë Ulsi Manja

Ministri i Punëve të Brendshme Bledi Çuçi

Ministri i Financave Delina Ibrahimi

Ministri për Infrastrukturën Belinda Balluku

Ministri i Shëndetësisë Ogerta Manastirliu

Ministri i Arsimit Evis Kushi

Ministri i Kulturës Elva Margariti

Ministria e Bujqësisë Frida Krifca

Ministria e Turizmit dhe Mjedisit Mirela Kumbaro

Qeveria e re do ketë katër ministra shteti:

Elisa Spiropali ministre për Marrëdhëniet me Parlamentin

Edona Bilali ministre e Shtetit per Mbrojtjen e Sipermarrjes

Bora Muzhaqi ministre e Shtetit per Rinine dhe Femijet

Milva Ekonomi ministre e Shtetit per Standardet dhe Sherbimet

Kryeministri Edi Rama ka bërë me dije edhe emrat e kandidatëve për anëtarët e Kryesisë së Partisë Socialiste, jo kryetarë qarqesh. Rama tha në Asamblenë e PS se janë 2 lista, në listën e burrave 10 kandidatura, për 6 vende janë: Pandeli Majko, Erjon Braçe, Ditmir Bushati, Ilir Beqaj, Arben Pëllumbi, Eduard Shalsi, Armando Subashi, Fatmir Xhafaj, Pjerin Ndreu, Ervin Demo,

Ndërsa në listën e grave janë: Ogerta Manastirliu, Belinda Balluku, Olta Xhacka, Ermonela Felaj, Ervis Kushi, Milva Ikonomi, Mimi Kodheli, Klotilda Ferhati, Blerina Gjylameti, Almira Gjembulla.