E RRALLË/ I ofruan trukimin e ndeshjes, lojtarët dhe klubi refuzojnë dhe denoncojnë faktin

Disa thonë jo sepse dinjiteti nuk mund të blihet me para. Kjo ka ndodhur në kategorinë e dytë në kampionatin zviceran të futbollit. Disa persona kanë tentuar të korruptonin dy lojtarë, portierin Françesko Ruso dhe mesfushorin Orlando Urbano, të cilët luajnë për ekipin e Kiasos.

Ngjarja ka ndodhur në ndeshjen kundër Vil. Synimi ka qenë për baste. Edhe pse në mesin e tabelës dhe pa asnjë objektiv, klubi i Kiasos me në krye drejtorin sportiv Aldo Preite nuk ka pranuar të bëhet pjesë e këtij skandali. Lojtarët kanë refuzuar të përfshihen në këtë aferë.

Me sa duket, futbolli i pastër ekziston. Klubi i Kiasos tregoi se jo çdo gjë mund të blihet. Bastet dhe fiksimi i ndeshjeve janë një plagë e vjetër në futbollin e sotëm. UEFA dhe FIFA kanë krijuar disa organizata dhe polici investigative për t’i dhënë fund këtij fenomeni. /panorama.com.al/

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *