NEWS I ShkodraWeb.com

ShkodraWeb Media – E Verteta të bën të lirë!

E keni tepruar me ushqimin në mbrëmjen e ndërrimit të viteve. ja si pastroni trupin nga toksinat…

Të gjithë e teprojmë ushqimin natën e Vitit të Ri se edhe pijet që konsumojmë, por e rëndësishme është që pas konsumit të tyre të dime sit ë pastrojmë trupin nga toksinat, në mënyrë që mos të kemi probleme.


Për këtë po ju prezantojmë disa mënyra se si të mund të pastroni truupin nga toksinat.

Detoks me çaj, xhinxher dhe banane

Xhinxheri është luftues natyral i përzierjeve, ndërsa banania ju ndihmon të rikuperoni kaliumin e humbur pas pijes.

Smoothie frutash

Do t’ju ndihmojë të hidratoheni dhe është e pasur me kalium e antioksidantë.

Ushqim i yndyrshëm

Konsumimi i ndonjë hamburgeri ose patateve të skuqura pas pijes do t’ju bëjë të ndiheni më mirë dhe do të reduktojë efektet e dëmshme të alkoolit.

Xhinxher i fermentuar

Përdorimi i lëngut të xhinxherit të fermentuar në një shishe të mbyllur do të reduktojë nivelin e aciditetit të stomakut.

Uthull molle

Një lugë gjelle me uthull molle ju ndihmon të pastroni stomakun nga një natë e mëparshme me pije.

Aktiviteti fizik

Ju mund të kryeni aktivitet fizik në palestër ose të dilni në natyrë. Djersitja, qarkullimi më i mirë i gjakut, vënia në punë e gjithë trupit do t’ju ndihmojë të ndiheni më mirë.